• rozwiń

Marek Belka zostaje. „NBP jest instytucją wolną od nacisków"

Marek Belka zostaje Odtwórz: Marek Belka zostaje
Foto: MAREK WIŚNIEWSKI / Puls Biznesu / FORUM | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Kadencja Marka Belki kończy się w czerwcu 2016 roku | Video: Marek Belka zostaje

Prof. Marek Belka nie zrezygnuje ze funkcji szefa Narodowego Banku Polskiego. "NBP jest instytucją niezależną, wolną od wpływów i nacisków natury politycznej. Prezes Belka kontynuuje swoją misję, jego kadencja wygasa w czerwcu 2016 roku" - cytuje na Twitterze słowa Marcina Kaszuby z NBP dziennikarz PAP Biznes Jacek Barszczewski.

Wczoraj w medialnych przekazach pojawiały się informacje, że szef NBP może podać się do dymisji w związku z opublikowaniem ponad 20 tomów akt prokuratorskich ze śledztwa tzw. afery podsłuchowej i rezygnacją z funkcji niektórych członków rządu.

Tweet Jacka Barszczewskiego z Polskiej Agencji Prasowej

Dymisja?

Na antenie TVN24 Biznes i Świat sugerowała to też Hanna Gronkiewicz-Waltz, która stwierdziła w programie "Świat", że kluczem do dymisji w rządzie Ewy Kopacz był udział w aferze taśmowej. Dodała, że „decyzja Kopacz powinna skłonić też do refleksji prof. Marka Belkę”, szefa NBP.


- Jeżeli klucz jest taki, że ci wszyscy, którzy odbywają istotną rolę na scenie politycznej odchodzą, to oczywiście będzie bardzo niekomfortowa sytuacja dla profesora Belki, żeby nadal mieć zaufanie rynków. Póki prokuratura miała to wyjaśnić, to oczywiście, jak wszyscy inni, mógł czekać na wyjaśnienia. Trudno powiedzieć, że jeszcze przez rok będzie mógł czekać. Oczywiście decyzja należy do niego, ale dzisiejsza decyzja pani premier powinna go skłonić do refleksji - powiedziała w TVN24 Biznes i Świat Gronkiewicz-Waltz.

Decyzja Kopacz

Wczoraj Ewa Kopacz na konferencji prasowej poinformowała, że dymisje złożyli ministrowie zdrowia Bartosz Arłukowicz, skarbu Włodzimierz Karpiński oraz sportu Andrzej Biernat, a także wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz, z funkcji szefa doradców premiera zrezygnował Jacek Rostowski. Decyzję o rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu podjął Radosław Sikorski.

Decyzje te zostały podjęte w związku z ujawnieniem akt ze śledztwa w sprawie tzw. afery podsłuchowej. Politycy, którzy zrezygnowali ze swoich funkcji, pojawiają się w nagranych rozmowach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (20)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Efendi123
Belka sam chce rozdawac karty i naciskac, a nie byc naciskany :) Ale spokojnie, następnej kadencji na pewno nie dostanie, chyba że w Mongolii :)
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
jerzy_jozwiakda0v
Humanista, a nie wie, że pojęcie ewolucji, nie istnieje w naukach społecznych. Raz się udało i wiej, bo zastąpi je właściwe pojęcie - rewolucja.
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
karol z Kaszub
przewodzi instytucji wolnej od nacisków, a na nagraniu sam naciska i stawia warunki (odwołanie Rostowskiego dla niewtajemniczonych)... mamy do czynienia z tańcem obłudy i rządzenia pod stołem, by rąk nie było widać.
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane