• rozwiń
  • WIG20 2306.46 +1.31%
  • WIG30 2649.79 +1.32%
  • WIG 59495.19 +1.08%
  • sWIG80 11624.18 +0.53%
  • mWIG40 4054.81 +1.10%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:34

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

Zbliża się rewolucja w nadzorowaniu banków

Zbliża się rewolucja w nadzorowaniu banków
Foto: Shutterstock Foto: Nadzór bankowy może zostać podporządkowany bankowi centralnemu

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział w środę, że "umocnił się" w przekonaniu o konieczności podporządkowania nadzoru bankowego bankowi centralnemu. Dodał, że do rozstrzygnięcia pozostaje "formuła prawna" nowego podporządkowania.

- Umocniłem się w tym przekonaniu, bo przez ten czas studiowałem tę kwestię i rozmawiałem ze wszystkimi, którzy mają coś do powiedzenia, i w KNF, i na forum europejskim i wszyscy zachęcają do tego, by szybko to zrobić, ale jest kwestia formuły prawnej - powiedział Glapiński, odpowiadając na konferencji po posiedzeniu RPP na pytanie o swój pomysł powrotu nadzoru bankowego pod skrzydła NBP.

- Chodzi o to, by nie było luki organizacyjnej i zapaści w jakości nadzoru - dodał.

Nie odpowiedział na pytanie, czy chodziłoby o podporządkowanie bankowi centralnemu całej Komisji Nadzoru Finansowego, czy tylko pionu zajmującego się nadzorem bankowym. Powiedział jedynie, że będzie taka formuła prawna, by "to było przeprowadzone w możliwie najdoskonalszy sposób".

Rola KNF

Komisja Nadzoru Finansowego została powołana na mocy ustawy w 2006 roku z połączenia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE). W 2008 roku do KNF włączono też Komisję Nadzoru Bankowego, znajdującą się wcześniej w strukturach NBP.

Jeszcze przed wyborem na prezesa NBP Adam Glapiński mówił, że jest zwolennikiem ponownego przywrócenia bankowi centralnemu nadzoru nad sektorem bankowym. Poniedziałkowy "Puls Biznesu" napisał, że jest też pomysł podporządkowania całości KNF Narodowemu Bankowi Polskiemu.

W połowie października kończy się pięcioletnia kadencja obecnego przewodniczącego KNF Andrzeja Jakubiaka.

 

Zmiany w nadzorze nad spółkami Skarbu Państwa. Zobacz rozmowę z Andrzejem Mikoszem, który był gościem programu "Bilans" w TVN24 BiS (04.10.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane