• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Strefa euro

Szczurek o euro. "Największym niebezpieczeństwem utrata konkurencyjności"

Szczurek o euro. "Największym niebezpieczeństwem utrata konkurencyjności"
Foto: TVN24 Biznes i Świat Foto: Największym zagrożeniem związanym z członkostwem w strefie euro jest niebezpieczeństwo utraty konkurencyjności, a nie wzrost cen - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek

Największym zagrożeniem związanym z członkostwem w strefie euro jest niebezpieczeństwo utraty konkurencyjności, a nie wzrost cen - powiedział PAP minister finansów Mateusz Szczurek. W jego ocenie warunkiem przetrwania strefy euro może okazać się coraz głębsza integracja.

- Wzrost cen związany z przyjęciem euro jest często przytaczanym argumentem przeciwko przyjęciu euro, ale to wcale nie jest największe zagrożenie - ocenił Szczurek.

"Jedyna droga uratowania"

- Największym zagrożeniem związanym z członkostwem w strefie euro jest niebezpieczeństwo nierównowag, utraty konkurencyjności, które jest bardzo trudno poprawić bez zmian kursowych. Te makroekonomiczne czynniki są moim zdaniem znacznie ważniejsze i poważniejsze, niż te mikroekonomiczne obawy o to, że cena filiżanki kawy nieco wzrośnie - podkreślił w rozmowie z PAP minister.

Jak dodał, "ten czynnik ma głównie znaczenie psychologiczne, sprawy makrogospodarcze są znacznie poważniejsze i przekładają się bezpośrednio na zagrożenie bezrobociem czy też niedostosowaniem wspólnej waluty, wspólnych stóp procentowych do naszych realiów, potrzeb".

- Strefa euro sama się zmienia i może się okazać w przyszłości, że jedyną drogą do uratowania, funkcjonowania strefy euro będzie coraz głębsza integracja. Na nią również społecznie, politycznie musimy być gotowi - zwracał uwagę minister.

- Musimy sobie zadać sobie pytanie, czy naprawdę chcemy, aby wspólne łączenie środków finansowych, wydawanie pieniędzy, było tak głębokie, jak w niektórych pomysłach (...) na dalsze funkcjonowanie strefy euro. To także ma znaczenie dla naszej decyzji - ocenił Szczurek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane