• rozwiń

Miliardy dla fiskusa. Oto najwięksi podatnicy w Polsce

Morawiecki: minicud dzięki ściągalności podatków VAT i CIT Odtwórz: Morawiecki: minicud dzięki ściągalności podatków VAT i CIT
Morawiecki: minicud dzięki ściągalności podatków VAT i CIT "Źródło: tvn24"

Dziesięciu największych płatników podatku dochodowego od firm (CIT) odprowadziło do fiskusa 7,5 miliarda złotych – wynika z danych Ministerstwa Finansów. Sześciu z nich to firmy kontrolowane przez państwo.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez resort finansów największym płatnikiem CIT w 2018 roku był bank PKO BP, który zapłacił w ubiegłym roku 1 miliard 380 milionów złotych podatku.

Na kolejnych miejscach znalazły się dwie inne kontrolowane przez państwo firmy: PKN Orlen – 867 milionów i PGNiG – 721 milionów złotych.

W pierwszej dziesiątce największych płatników podatku CIT znalazły się ponadto: Pekao – 711 milionów, Santander – 708 milionów, PZU – 703 milionów, KGHM – 674 milionów, ING Bank Śląski – 671 milionów, Jeronimo Martins  – 511 milionów i mBank – 503 milionów złotych podatków.

Ważniejsze zatrudnienie i pensje

"Opublikowane przez @MF_GOV_PL dane o największych płatnikach CIT pokazują mniej niż 40 proc. dochodów państwa generowanych w największych firmach" - odniósł się do danych MF na Twitterze główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju Aleksander Łaszek.

"Poza tym, ile CIT płaci firma, kluczowe jest, ile osób zatrudnia i za ile, bo to opodatkowanie pracy jest głównym źródłem dochodów państwa" - wyjaśnił.
Obowiązek

Ministerstwo Finansów, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych zostało zobowiązane do podawania do publicznej wiadomości indywidualnych danych z zeznań podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro oraz podatników tego podatku będących podatkowymi grupami kapitałowymi.

Obowiązek dotyczy danych zawartych w zeznaniach za rok podatkowy kończący się w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym następuje publikacja i powinien być wypełniony do 30 września każdego roku.


Rok temu informowaliśmy o największych płatnikach CIT w 2017 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
piotr_ja2l7c
A Kościół? Ile podatku zapłacił?
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane