• rozwiń

Temat: Gospodarka

Wynajem mieszkania pochłania 40 proc. pensji. Poza Polską jest taniej

Wynajem mieszkania pochłania 40 proc. pensji. Poza Polską jest taniej
Foto: Pixabay (domena publiczna) Foto: Najem modelowego mieszkania w Warszawie pochłania aż 46,5 proc. miesięcznego dochod

Najemców jest w Polsce około 1,6 mln. Jest ich dwa razy więcej niż 5 lat temu, ale wciąż nasz rynek najmu jest jednym z najmniejszych w Europie. Powód? Nad Wisłą czynsz pochłania sporą część miesięcznego wynagrodzenia najemcy – wynika z szacunków Lion’s Bank.

O tym czy najem w danym kraju jest drogi czy nie, decyduje w największym stopniu informacja o tym jak dużą część miesięcznego wynagrodzenia trzeba wydać na czynsz.

Sztandarowym przykładem miasta o niskim koszcie najmu jest Berlin. Z danych zebranych przez portal Numbeo wynika, że za wynajem mieszkania z jedną sypialnią (często są to lokale 2-pok.) trzeba poza centrum zapłacić około 450 euro. Przy przeciętnych zarobkach netto na poziomie prawie 1830 euro, daje to niecałe 25 proc. Na najem Berlińczyk musi więc wydać co czwarte zarobione euro.Jeszcze mniej powodów do narzekania na wysokość czynszów najmu mają mieszkańcy Szwajcarii. W Bernie na czynsz za modelowe mieszkanie trzeba wydać około 1,1 tys. franków szwajcarskich zarabiając średnio około 5,4 tys. To oznacza, że na najem Berneńczyk wydaje przeciętnie co piątego zarobionego franka.

W obliczu takich danych trudno się dziwić, że w obu krajach najem jest bardzo popularny. W Niemczech najemcy płacący czynsz rynkowy stanowią prawie 40 proc. populacji, a w Szwajcarii ponad połowę – wynika z danych Eurostatu.

Drogi najem nad Wisłą

Jak sytuacja wygląda w Polsce? Już sama informacja, że w Polsce najemców jest nawet kilkanaście razy mniej niż we wcześniej wspomnianych krajach może sugerować, że najem jest u nas drogi. Najem modelowego mieszkania w Warszawie pochłania aż 46,5 proc. miesięcznego dochodu.

"Singiel, który mieszka w mieście wojewódzkim i zarabia równowartość średniej pensji dla danego ośrodka, na czynsz za wynajem mieszkania wydaje średnio 40 proc. swojego wynagrodzenia netto (od 33 proc. w Łodzi do 47 proc. w Warszawie)" - wynika z analizy Lion’s Bank. 

Warto podkreślić, że powyższe obliczenia oparto o średnie. Czemu jest to ważne? Większość obywateli zarabia mniej niż średnia. W efekcie większość singli mieszkających w dużych miastach wydaje na najem więcej niż cztery z każdych dziesięciu zarobionych złotówek.

Jak bowiem wynika z danych GUS opublikowanych w grudniu 2015 r. średnia płaca wynosiła w Polsce 4,1 tys. zł brutto miesięcznie, podczas gdy medianę oszacowano na niecałe 3,3 tys. zł miesięcznie (niecałe 2,4 tys. zł netto).

"Połowa Polaków zarabiała więcej niż 2,4 tys. zł miesięcznie, a druga połowa dysponowała mniejszym miesięcznym budżetem. Inną ważną informacją płynącą z najnowszej publikacji GUS na temat wynagrodzeń jest dominanta, czyli najczęściej występujące wynagrodzenie. To w Polsce jest znacznie niższe niż średnia i wynosi niecałe 2,5 tys. zł brutto, czyli niecałe 1,8 tys. zł netto.

Gdyby te dane o medianie i dominancie próbować uwzględnić w naszych poprzednich szacunkach, to okaże się, że połowa singli z dużych miast wydaje na najem więcej niż 50 proc. zarobków, a biorąc pod uwagę informacje o najczęściej występującym wynagrodzeniu można uznać, że najczęściej na najem kawalerki singiel wydaje ponad dwie trzecie swojego budżetu.

Coraz mniej?

Na tle tego porównania niewielkim pocieszeniem jest fakt, że w ostatnich latach wynagrodzenia rosły szybciej niż stawki czynszów. Dzięki temu, jak wynika ze statystyk GUS i Eurostatu, w wydatkach rodziny, która wynajmuje mieszkanie, czynsz zajmuje coraz mniejszą część comiesięcznych wydatków, dążąc do wciąż odległych warunków zachodnich.

"Pomiędzy rokiem 2003 i 2014 przeciętne wynagrodzenie brutto wrosło w Polsce o 73 proc. (dane GUS). W tym samym czasie przeciętny czynsz wzrósł o 43,3 proc. Jeśli więc dziś przeciętny najemca wydaje na czynsz 40 proc. swojego wynagrodzenia, to w 2003 roku wydawał 48,3 proc., a więc wyraźnie więcej niż dziś (o 20,7 proc.)" - wyliczają eksperci z Lion’s Bank.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
denm
Polacy nie lubią najmu, bo za PRLu wszystko było "komunalne", a własność prywatna tępiona przez państwo, dlatego od tylu lat Polacy chcą mieszkania i domy mieć na własność. Dalej tak będzie, bo ludzie wolą kupić mieszkanie na kredyt i spłacać własne raty, niż wynajmować i spłacać kredyt komuś innemu!
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
wij8498
Mania wznoszenia w Polsce budynków murowanych nabija niepotrzebnie koszty. Potrzebna polityka państwa wymuszająca budownictwo tanie a nie schrony przeciwatomowe - potrzebne są domy na 30 - 60 lat a nie na wieki. Jesteśmy szalenie niepraktyczni.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
denm
A niby czemu mają budować budynki, które po 30 latach nie będą nadawać się do zamieszkania? Aby potem znowu ktoś musiał stawiać od nowa?
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane