• rozwiń

Najdroższe i najtańsze mieszkania w Polsce. Jest nowy rekord

Ekspert o rosnących cenach mieszkań w Polsce Odtwórz: Ekspert o rosnących cenach mieszkań w Polsce
Ekspert o rosnących cenach mieszkań w Polsce "Źródło: TVN24 BiS"

Najdroższy apartament zakupiono w 2019 roku w Warszawie, a najtańsze mieszkanie w Chełmnie - poinformował urban.one, serwis do samodzielnej wyceny mieszkania. Apartament w stolicy kosztował 17 milionów złotych. "To jedna z najwyższych kwot przeznaczonych na pojedyncze mieszkanie w całej historii III RP" - podkreślił serwis.

Jak informuje urban.one, 17 mln zł zapłacił nabywca za połączone apartamenty o powierzchni 470 metrów kwadratowych w kamienicy pod adresem Foksal 13/15. To rekordowa cena w 2019 roku. Tyle samo kosztuje wystawiony właśnie na sprzedaż XVI-wieczny zamek nad Loarą na 9-hektarowej działce.

Najdroższe adresy

Według danych urban.one, w tej samej kamienicy kupiono drugie najdroższe mieszkanie w 2019 roku. Nabywca zapłacił za nie 11,5 mln zł.

Mieszkańcy budynku, poza niezwykłym wystrojem apartamentów i usługami konsjerża, mają do dyspozycji m.in. strefę spa z sauną i jacuzzi, salę fitness, a także widoki na centrum Warszawy.

W ocenie serwisu jednym z najdroższych adresów 2019 roku jest także kamienica Apartamenty Flory 3 w centrum Warszawy. W tym roku za 232-metrowy lokal na szóstej kondygnacji nowy właściciel zapłacił 5,75 mln zł, czyli 24,7 tys. zł za metr kw.

Za apartament o powierzchni 267 m kw. w stylowej kamienicy przy Wiejskiej 11 w Warszawie nowy właściciel zapłacił 5,5 mln zł.

Z kolei w Gdańsku padł rekord ceny za działkę pod zabudowę biurową. Grunt o powierzchni 0,3 ha sprzedano za 143,5 mln zł, czyli jeden m kw. był wart prawie 42 tys. zł. To tyle samo, co cena wywoławcza za rajską, 220-hektarową wyspę Darby na Bahamach - podkreśla urban.one.

Gdzie jest najtaniej?

Najtaniej niezmiennie jest w mniejszych miejscowościach, w budynkach których standard pozostawia wiele do życzenia. W Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie) za kawalerkę o powierzchni 25 m kw. w budynku z 1920 roku zapłacono 37 tys. zł, a w Wałbrzychu lokal dwupokojowy, położony na parterze, o metrażu 40 m kw. kosztował zaledwie 41 tys. zł.

Według danych urban.one, najtańsze grunty rolne sprzedawane są za kilka-kilkanaście groszy za jeden m kw. W województwie lubelskim w 2019 roku za 2 tys. zł można było kupić 1,7 ha ziemi rolnej. W Rakowie, w województwie podlaskim grunt rolny kosztował 11 groszy za m kw., cena ziemi o powierzchni 9,21 ha wyniosła 10 tys. zł.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane