• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rodzina 500 plus

Zły adres i brak współmałżonka. Najczęstsze błędy we wnioskach o 500 zł na dziecko

Złożyliśmy wniosek o 500 plus. Co dalej? Odtwórz: Złożyliśmy wniosek o 500 plus. Co dalej?
Foto: PAP/ Leszek Szymański Foto: Na złożenie pierwszego wniosku są trzy miesiące | Video: Złożyliśmy wniosek o 500 plus. Co dalej?

Brak wskazania współmałżonka w składzie rodziny, brak numerów PESEL jej członków, niekompletne dane teleadresowe - to - jak informuje ministerstwo rodziny - najczęściej popełniane błędy przy wypełnianiu wniosków o świadczenie 500 plus. Według resortu wpłynęło już 195 tys. wniosków online.

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

W piątek ruszył program Rodzina 500 plus, w ramach którego rodzice dostają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a te mniej zamożne - również na pierwsze.

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej poinformował, że do godz. 14 w poniedziałek przez internet złożono 195 tys. wniosków.

Jak podkreśliło MRPiPS, jest to pierwszy program, który na tak dużą skalę umożliwia składanie wniosków drogą elektroniczną. Wielu rodziców i opiekunów składa wniosek elektroniczny po raz pierwszy - zdarza się, że podczas wypełniania wniosku popełniają błędy lub nie wypełniają wszystkich pól.

Jakie błędy?

Resort rodziny poinformował po trzech pierwszych dniach składania wniosków, że najczęściej popełnianymi błędami przy ich składaniu są m.in. brak wskazania współmałżonka w składzie rodziny, brak wskazania pierwszego dziecka w składzie rodziny w przypadku wnioskowania o świadczenie wychowawcze wyłącznie na drugie i kolejne dzieci, brak numeru PESEL członków rodziny, czy niekompletne dane teleadresowe wnioskodawcy.

Jeśli we wniosku pojawiły się błędy, urząd poprosi o ich skorygowanie. Informację o tym rodzic otrzyma w pierwszej kolejności drogą mailową. Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie sama zorientowała się, że popełniła błędy, może, nie czekając na maila z gminy, złożyć raz jeszcze poprawny wniosek online.

Ministerstwo rodziny przygotowało dokładne wytyczne dla gmin, jak rozpatrywać różne sytuacje, w których popełniono błędy we wniosku. Znaleźć je można TUTAJ.

Do kiedy?

Na złożenie pierwszego wniosku są trzy miesiące. Aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia, wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie. Świadczenie wychowawcze wypłacane będzie przez gminy. Wniosek można złożyć w formie tradycyjnej - w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, a także online, np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Prawie wszystkie samorządy przygotowały specjalne strony na temat programu lub zamieściły obszerne informatory; we wszystkich województwach działają też infolinie.

Wsparciem w ramach programu 500 plus objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają świadczenia na 3,7 mln dzieci.

Program Rodzina 500 plus. Jak wypełnić wniosek?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
grzegorz2806
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
j0491
zeby nie umiec samodzielnie i poprawnie wypelnic formularza z danymi osobowym to trzeba byc kretynem - wcale sie nie dziwie ze te 500 to dla nich ratunek...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane