• rozwiń

Kierowco, zdejmij nogę z gazu. Najbardziej niebezpieczne drogi w Polsce

Nowa opłata jakościowa. Kierowcy mają płacić więcej Odtwórz: Nowa opłata jakościowa. Kierowcy mają płacić więcej
Nowa opłata jakościowa. Kierowcy mają płacić więcej "Źródło: tvn24"

Urlopowy okres w pełni, a to oznacza zwiększony ruch na drogach. Polacy wyruszają w podróż na działkę, nad morze lub w góry. Więcej samochodów na drogach zwiększa niestety ryzyko wzrostu liczby wypadków. Oto lista dróg krajowych, na których w ubiegłym roku dochodziło do nich najczęściej.

Policyjne statystyki pokazują, że do największej liczby wypadków w 2017 roku doszło na drodze krajowej nr 91, która łączy Gdańsk, Tczew, Toruń, Łódź, Piotrków Trybunalski, Radomsko oraz Częstochowę i ma długość około 480 kilometrów.

W 399 wypadkach na DK91 zginęło 17 osób, a 548 zostało rannych.

Kolejne miejsce na tej niechlubnej liście zajęła droga krajowa nr 94, która jest alternatywą dla A4. DK94 ma długość około 675 kilometrów i przebiega przez województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie.

W 2017 roku na DK94 doszło do 372 wypadków, w których zginęło 35 osób, a 468 zostało rannych.

Podium zamyka droga krajowa nr 7 o długości około 770 kilometrów. Przebiega ona z północy na południe przez pięć województw: pomorskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie. Na kilku odcinkach ma status drogi ekspresowej.

Najwięcej zabitych

"Siódemka" od lat należy do najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce. W ubiegłym roku doszło na niej do 367 wypadków, w którym zginęły aż 42 osoby, a 449 zostały ranne. Na żadnej innej drodze w kraju nie było więcej ofiar śmiertelnych.

Niebezpieczne okazują się też droga krajowa nr 11 (biegnie przez województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, opolskie i śląskie), na której zginęło 39 osób, oraz droga krajowa nr 5 (przebiega przez województwa: kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i dolnośląskie), na której zginęło 36 osób i to mimo tego, że doszło na na nich do znacznie mniejszej liczby wypadków - odpowiednio 203 i 210.

Ogółem, na drogach krajowych w Polsce miało miejsce 4 635 wypadków. Zginęło w nich 541 osób, a rany odniosło 6 148 osób.

Dla porównania na autostradach, których długość wynosi ponad 1 600 kilometrów, doszło w 2017 roku do 478 wypadków. W ich wyniku zginęło 70 osób, a 697 zostało rannych.

Przypominamy, że we wtorek policja rozpoczęła akcję "Bezpieczny sierpień 2018”, która potrwa do czwartku. W jej czasie na drogi wyjedzie ponad 5 tys. policjantów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
prorok czy co
1.Nie drogi i drzewa są przyczyną wypadków. 2. Akcyjność działań policji niczym innym jak kontynuacją takich samych "działań" milicji. 3. Wiedza i znajomość Kodeksu Drogowego wśród kierowców na przerażającym poziomie, czego dowodem wpisy (na fb) oceniające wypadek spowodowany przez kierowcę samochodu ciężarowego.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
C2H5OH
Ciekawe, DK91 która idzie obok A1, gdzie na A1 szybciej się jeździ, to A1 jest bezpieczniejsza. Dlaczego np DK50 nie jest tak niebezpieczna? To nie jest wina kierowców, to źle zaprojektowane skrzyżowania są przyczyną wypadków, braki barier, drzewa. Co prawda że o wypadku decyduje czynnik ludzki ale dobra droga minimalizuje ryzyko.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
marekqq
Co z Tego, Polak za kierownicą i tak wie lepiej jak ma jechać i nikt mu nie powie że czarne to czarne a białe to białe. Miłego dnia.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane