• rozwiń

Oni powalczą o "biznesowe Oscary"

Igor Klaja o Nagrodzie Polskiej Rady Biznesu Odtwórz: Igor Klaja o Nagrodzie Polskiej Rady Biznesu
Igor Klaja o Nagrodzie Polskiej Rady Biznesu "Źródło: tvn24bis"

Po raz dziewiąty Kapituła Nagrody Polskiej Rady Biznesu wybrała finalistów "biznesowych Oscarów". Spośród kilkuset zgłoszeń z całej Polski wyłoniono po trzech kandydatów w każdej kategorii: Sukces; Wizja i innowacje oraz Działalność społeczna.

Zwycięzców 9. edycji "biznesowych Oscarów" poznamy 18 maja 2020 roku podczas uroczystej gali, która odbędzie się w warszawskim Ufficio Primo. Galę będzie można obejrzeć w TVN24 BiS.

Nagrody Polskiej Rady Biznesu

Sukces

Oto kandydaci do Nagrody PRB im. Jana Kulczyka w kategorii Sukces – za zrealizowanie spektakularnego projektu biznesowego, który wywarł trwały wpływ na polski rynek:

- Adam Góral – założyciel i prezes firmy Asseco Poland S.A., największej polskiej spółki informatycznej, specjalizującej się w produkcji oprogramowania komputerowego. Od 1991 roku rozwijał przedsiębiorstwo Comp Rzeszów, które po wprowadzeniu na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie jako Asseco Poland rozpoczęło ekspansję międzynarodową.

- Marcin Ochnik – prezes firmy Ochnik S.A. od 2003 roku, od dzieciństwa związany z rodzinnym przedsiębiorstwem, które założyli jego starsi bracia, Cezary i Jacek. Obecnie ich firma jest liderem na polskim rynku odzieży i galanterii skórzanej. Marcin Ochnik przeprowadził udaną zmianę profilu działalności firmy z produkcyjnego na handlowy, w pełni poświęcając się budowie sieci sprzedaży, liczącej dziś ponad 100 salonów.

- Izabella Wałkowska – prezes firmy Plastwil Sp. z.o.o., produkującej systemy przytwierdzania szyn kolejowych i tramwajowych. Firma została założona przez jej matkę w 1983 roku. Izabela Wałkowska przejęła rodzinny interes w 2010 roku, po czym sześciokrotnie zwiększyła obroty spółki i wprowadziła ją na międzynarodowe rynki - m.in. do Afryki i na Bliski Wschód. W 2015 r., konkurując z europejskimi gigantami, wygrała przetarg zagraniczny na dostawy systemów do renowacji 200 km linii kolejowych w Pakistanie. Z sukcesem przeprowadziła też otwarcie firmy na nowe sektory: AGD oraz branżę motoryzacyjną.

Wizja i innowacje

Nagroda PRB pod patronatem Zarządu Polskiej Rady Biznesu w kategorii Wizja i innowacje – za zastosowanie nowej, odważnej, niestandardowej i niekonwencjonalnej koncepcji lub nowej idei biznesowej:

- Bartosz Kubik – współzałożyciel i prezes firmy Ekoenergetyka-Polska Sp. z.o.o., producenta szybkich stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Firmę, będącą obecnie liderem na polskim rynku elektromobilności, założył wspólnie z kolegą ze studiów, Maciejem Wojeńskim. Obaj ukończyli elektrotechnikę na Uniwersytecie Zielonogórskim, swoją pierwszą ładowarkę skonstruowali w ramach projektu dyplomowego.

- Adam Piotrowski – prezes rodzinnej firmy Vigo System S.A., światowego lidera produkcji niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni. Zanim został prezesem Vigo System, Adam Piotrowski zajmował różne stanowiska w firmie, zaczynając jako specjalista w Dziale Technologii Detektorów. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej w zakresie inżynierii elektroniki. Ukończył także studia doktoranckie na Wojskowej Akademii Technicznej, uzyskując stopień doktora inżyniera nauk technicznych.

- Prof. Jakub Swadźba – założyciel i prezes firmy Diagnostyka Sp. z.o.o. z siedzibą w Krakowie, największej sieci laboratoriów medycznych w Polsce. Od ponad 25 lat aktywnie rozwija rynek usług diagnostycznych, koncentrując się na nowoczesnych technologiach i innowacjach, w tym w genetyce i histopatologii. Jest kierownikiem Katedry Medycyny Laboratoryjnej na Wydziale Lekarskim Akademii im. Jana Frycza Modrzewskiego w Krakowie oraz autorem prac naukowych z dziedziny autoimmunologii i nadkrzepliwości krwi, prowadzi w tym zakresie praktykę lekarską.

Działalność społeczna

Nagroda PRB im. Andrzeja Czerneckiego w kategorii Działalność społeczna – za działalność społeczną i filantropijną, której celem jest pomoc osobom i środowiskom szczególnie potrzebującym:

- Irena Dawid-Olczyk – współzałożycielka i prezeska Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada, pomysłodawczyni i długoletnia koordynatorka Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi. Od przeszło 25 lat jest zaangażowana we wspieranie ofiar handlu ludźmi, pracy przymusowej oraz komercyjnego wykorzystania seksualnego.

- Slava Melnyk – dyrektor Kampanii Przeciw Homofobii (KPH), ogólnopolskiego stowarzyszenia działającego przeciwko dyskryminacji osób LGBTQI. Zaczynał jako wolontariusz w 2011 roku, by dwa lata później dołączyć na stałe do zespołu KPH. Kampania Przeciw Homofobii regularnie organizuje debaty oraz kampanie społeczne, których głównym celem jest przeciwdziałanie marginalizacji i dyskryminacji osób LGBT. W 2016 roku KPH zainicjowało "Tęczowy piątek" – akcję mającą na celu okazanie solidarności z młodzieżą LGBTQI i wspierania jej w środowisku szkolnym. W 2019 roku dzięki interwencji KPH dotyczącej "stref wolnych od LGBT" sprawą zajął się Europarlament, w efekcie czego przyjęta została rezolucja wzywająca Polskę do zaprzestania działań dyskryminujących.

- Tomasz Waśniewski – współzałożyciel i prezes Fundacji RT-ON oraz inicjator powołania Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój Tak – Odkrywki Nie", unikalnej inicjatywy społecznej łączącej działania samorządów, lokalnych ruchów obywatelskich, ekspertów i organizacji pozarządowych przeciwnych budowie nowych odkrywkowych kopalni węgla brunatnego w Polsce i na świecie oraz łamaniu praw obywatelskich. Zwolennik i propagator odnawialnych źródeł energii (OZE), sprawiedliwej transformacji energetycznej oraz tworzenia "zielonych" miejsc pracy.
Nagroda specjalna

Kapituła Nagrody, w skład której wchodzą autorytety życia gospodarczego, naukowego, kulturalnego, a także członkowie rodzin Patronów Nagrody, przyzna również własną Nagrodę specjalną PRB im. Jana Wejcherta – za całokształt działalności lub szczególne osiągnięcia, które wywarły znaczący wpływ na rozwój polskiego życia gospodarczego i społecznego.

Wyróżnienie to otrzymało wielu wybitnych Polaków, w ostatnich latach byli to prof. Jan Madey, ks. Adam Boniecki i Jurek Owsiak.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane