• rozwiń

Temat: Nagrody Polskiej Rady Biznesu. 8. edycja

Rekordowa edycja. Do kogo trafią "biznesowe Oscary"?

Nagrody Polskiej Rady Biznesu - ekspert o rekordowej edycji Odtwórz: Nagrody Polskiej Rady Biznesu - ekspert o rekordowej edycji
Nagrody Polskiej Rady Biznesu - ekspert o rekordowej edycji "Źródło: TVN24 BiS"

Dziewięciu finalistów w trzech kategoriach powalczy o wygrane w ósmej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Jak zauważył Jacek Pawłowski, Partner PwC Legal, ekspert do spraw firm prywatnych, ta edycja już przeszła do historii. - Mamy w tym roku rekordową liczbę 340 zgłoszeń - wskazał gość programu "Biznes dla Ludzi". Zwycięzców poznamy w najbliższy poniedziałek podczas uroczystej gali, która od godziny 20.00 będzie transmitowana na antenie TVN24 BiS.

- Bardzo się cieszymy, że jest więcej zgłoszeń, to znaczy, że biznes docenia wagę tej nagrody - podkreślił Pawłowski.

Jak wskazał, polskie przedsiębiorstwa stanowią coraz większą konkurencję dla firm w Europie Zachodniej. - Choćby wszyscy nominowani finaliści do nagrody w kategorii "Sukces", to przedstawiciele firm, które osiągnęły sukces nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Polskie firmy coraz częściej wybierają inwestycje nie tylko w tradycyjnym obszarze, czyli Europa Środkowo-Wschodnia, ale również Europa Zachodnia, gdzie są postrzegane jako coraz większa konkurencja dla lokalnych firm - stwierdził Jacek Pawłowski.

Finaliści 8. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu

Na początku marca br. Kapituła Nagrody Polskiej Rady Biznesu wybrała finalistów Nagrody PRB, nazywanej często "biznesowymi Oscarami". Z grona 340 zgłoszonych do konkursu osób wyłoniono po trzech finalistów w każdej kategorii: "Sukces", "Wizja i innowacje" oraz "Działalność społeczna".

Oto finaliści 8. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu:

W kategorii "Sukces":

Krzysztof Domarecki - założyciel i prezes Grupy Selena, która jest globalnym producentem i dystrybutorem chemii budowlanej. To jeden z trzech największych na świecie producentów piany poliuretanowej. Firma powstała w 1992 roku, a od 2008 roku notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Igor Klaja - założyciel i prezes spółki OTCF, która zbudowana jest na pasji do sportu, wytrwałości i konsekwencji. To polska firma odzieżowa, która od blisko 20 lat specjalizuje się w tworzeniu, produkcji i sprzedaży odzieży sportowej i akcesoriów dla konsumentów oraz dla sportu zawodowego. W swoim portfolio ma markę 4F, która jest najsilniejszą polską marką sportową.

Paweł Szataniak - współzałożyciel i przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Wielton, która jest jednym z trzech największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie. Swoje produkty oferuje w 35 krajach świata, a sprzedaż zagraniczna stanowi już 70 proc. wolumenu produkcji firmy. Od 2007 roku jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Kategoria "Wizja i innowacje":

Dawid Cycoń - współzałożyciel, prezes zarządu i zarazem dyrektor ds. badań i rozwoju ML System. Spółka powstała w 2007 roku i należy do grona 5 kluczowych na świecie producentów zintegrowanej z budownictwem fotowoltaiki. Jest producentem ultralekkiego szkła budowlanego i fotowoltaicznych szyb zespolonych w oparciu o kropki kwantowe (Quantum Glass). Od 2018 roku jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Rafał Modrzewski - współzałożyciel i CEO działającej od 2014 roku spółki ICEYE, która jako pierwsza i jedyna firma na świecie stworzyła i skomercjalizowała mikrosatelitę wyposażonego w radar syntetycznej apertury (SAR). Umożliwia on obserwację Ziemi niezależnie od warunków pogodowych, zachmurzenia, czy też pory dnia i nocy.

Wiktor Schmidt - współtwórca i CEO Netguru, która w ciągu 10 lat z małego start-upu przekształciła się w guru internetu. Nie tylko tworzy oprogramowanie, ale też zajmuje się doradztwem, analizą rynku, tworzeniem wizji i prototypów produktów, designem, a nawet budowaniem strategii internetowych.

Kategoria "Działalność społeczna":

Róża Rzeplińska, Stowarzyszenie 61 - współzałożycielka i prezes niezależnej, apartyjnej, pozarządowej organizacji, której intencją jest ochrona prawa obywateli do informacji o osobach pełniących funkcje publiczne. Prawo to gwarantuje art. 61 Konstytucji RP.

Katarzyna Szymielewicz, Panoptykon - jedna z założycielek i prezeska fundacji, której celem jest ochrona podstawowych wolności i praw człowieka wobec zagrożeń związanych z rozwojem współczesnych technik nadzoru nad społeczeństwem. Fundacja Panoptykon powstała w 2009 roku z inicjatywy grupy społecznie zaangażowanych prawników.

Alicja Tomaszewska, Fundacja ITAKA Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych - jedna z inicjatorek i liderka Fundacji, która od 20 lat jako jedyna organizacja pozarządowa w Polsce, całościowo zajmuje się problemem zaginięcia. Główne obszary działalności to nie tylko poszukiwanie osób zaginionych, ale także bezpłatne wsparcie dla rodzin oraz bliskich, np. w walce z depresją oraz profilaktyka zaginięć. Każdego roku ITAKA pomaga 1500 rodzinom. Dzięki Fundacji udało się odnaleźć 12 374 osoby.

Kapituła konkursu przyzna także własną Nagrodę specjalną PRB imienia Jana Wejcherta, za całokształt działalności lub szczególne osiągnięcia, które wywarły znaczący wpływ na rozwój polskiego życia gospodarczego i społecznego.

Czym jest Nagroda PRB?

Nagroda Polskiej Rady Biznesu to to jedno z najbardziej znanych i prestiżowych wyróżnień wręczanych najwybitniejszym postaciom polskiej przedsiębiorczości oraz sektora działalności społecznej. Przyznawana przez ludzi sukcesu, przedsiębiorców, którzy sprawdzili się w najbardziej konkurencyjnej dziedzinie i w praktyce potwierdzili swoje kwalifikacje.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane