• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Budżet z nadwyżką po pierwszym kwartale

Morawiecki: nie będzie osobnego budżetu strefy euro Odtwórz: Morawiecki: nie będzie osobnego budżetu strefy euro
Morawiecki: nie będzie osobnego budżetu strefy euro "Źródło: TVN24 BiS"

W okresie od stycznia do marca 2018 roku zrealizowano dochody budżetowe w wysokości 88,5 miliarda złotych, a wydatki w wysokości 85,3 miliarda złotych - podało w poniedziałek Ministerstwo Finansów w komunikacie o szacunkowym wykonaniu budżetu w pierwszym kwartale. Nadwyżka wyniosła 3,1 miliarda złotych - poinformował resort.

Jak wynika z komunikatu resortu, w pierwszych trzech miesiącach dochody z podatków były wyższe niż w ubiegłym roku, z wyjątkiem podatku CIT.

MF poinformowało w komunikacie, że w okresie styczeń-marzec 2018 r. dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń - marzec 2017 r. o ok. 3,3 proc.

"Dochody z podatku VAT po pierwszym kwartale br. były na zbliżonym poziomie jak w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jednocześnie wpływy w samym marcu z tego podatku były wyższe o ok. 27 proc. rdr. Pozwoliło to zrekompensować niższy poziom dochodów z VAT po styczniu związany z większym poziomem zwrotów dotyczących realizowanych inwestycji" - głosi komunikat MF.

Resort dodaje, że wzrost między styczniem a marcem odnotowano w ramach pozostałych kategorii podatków: PIT, akcyza, gry oraz podatku od niektórych instytucji finansowych.

Więcej z PIT-u, mniej z CIT-u

Dochody z podatku PIT były wyższe o 16,3 proc. w ujęciu rocznym (tj. ok. 1,8 mld zł), dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 6,5 proc. rok do roku (tj. ok. 1,0 mld zł), a dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych (tzw. podatku bankowego) były wyższe o 3,4 proc. w ujęciu rocznym.

"Wysokie dochody z podatku PIT wiążą się z dobrą sytuacją na rynku pracy oraz wysokimi wpłatami podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą" - informuje komunikat.

Natomiast dochody z podatku CIT, dodaje MF, po pierwszym kwartale były niższe o 4,1 proc. rok do roku (tj. ok. 0,4 mld zł), co według resortu było związane głównie z układem kalendarza – termin rozliczenia rocznego CIT przypadał na sobotę (31 marca), co oznaczało przesunięcie części wpływów na kwiecień.

Mniej wydatków

Jeśli chodzi o wydatki budżetowe w okresie styczeń-marzec 2018 r., wyniosły one 85,3 mld zł, tj. 21,5 proc. planu. W analogicznym okresie 2017 r., przypomina resort, przekazano na wydatki 87,5 mld zł, czyli 22,7 proc. planu.

"Niższe wykonanie wydatków w stosunku do okresu styczeń - marzec roku ubiegłego jest wynikiem niższej dotacji przekazanej do FUS (mniej o ok. 5,2 mld zł), co spowodowane jest dobrą sytuacją na rynku pracy i lepszymi wpływami składek do FUS" - głosi komunikat MF.

Jak podkreśla resort, w związku ze skorzystaniem przez Komisję Europejską z możliwości przyspieszenia w pierwszym półroczu wpłat składek przez państwa członkowskie, w okresie styczeń-marzec 2018 r. odnotowano wyższe wykonanie wydatków w ramach środków własnych Unii Europejskiej w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego (więcej o ok. 1,4 mld zł).

Jednocześnie wydatki na obsługę długu Skarbu Państwa były niższe o ok. 0,5 mld zł (tj. 8,7 proc.) w stosunku do okresu styczeń-marzec 2017 r. co jest związane z harmonogramem płatności w tym okresie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane