• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Kolej

Nadchodzi fala bankructw na polskich torach? PKP: Nieuprawniona teza

Nadchodzi fala bankructw na polskich torach? PKP: Nieuprawniona teza
Foto: Shutterstock Foto: W latach 2012-2013 upadłość ogłosiło aż 531 przedsiębiorstw budowlanych

Nadchodzi fala bankructw przedsiębiorstw budujących infrastrukturę kolejową, ostrzega na łamach "Rzeczpospolitej" prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa - Jan Styliński.

Upadłość ogłosiły już m.in. Feroco, PNI i Mostostal Białystok. Według Stylińskiego roszczenia wykonawców wobec inwestora odpowiedzialnego za budowę infrastruktury kolejowej - spółki PKP PLK - sięgną 8 mld zł. Już obecnie wynoszą ok. miliarda złotych.

Będzie powtórka?

Może to oznaczać powtórkę z bankructw firm zaangażowanych w budowę dróg. W latach 2012-2013 upadłość ogłosiło aż 531 przedsiębiorstw budowlanych. Roszczenia drogowców szacowane są na 12 mld zł.

PKP odpowiada

Na artykuł "Rz" odpowiedziały już PKP Polskie Linie Kolejowe. "Autor artykułu już na wstępie przyjął tezę, którą starał się udowodnić, mimo wielu informacji przekazanych przez biuro prasowe PKP PLK, które wyjaśniały, że jest ona nieuprawniona. Autor twierdzi, że nadciąga fala bankructw wykonawców kolejowych, posługując się przykładami upadłości sprzed kilku lat oraz sugeruje, że do tej sytuacji przyczynia się działalność Polskich Linii Kolejowych. Nieprawdziwe są przytaczane w artykule powody bankructwa firmy Feroco. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. nie były stroną w tej sprawie. Feroco realizowało prace, jako podwykonawca na rzecz spółki PPM-T i to pomiędzy tymi stronami odbywały się rozliczenia. Z dostępnych nam informacji wynika, że Feroco nie realizowało kontraktu zgodnie z harmonogramem, więc to PPM-T odstąpiło od umowy. PKP PLK nie są znane powody sytuacji finansowej firmy Feroco" - czytamy w oświadczeniu prasowym.

Przedstawiciele PKP podkreślają też, że wykonawcy mogą liczyć na nowe rozwiązania poprawiające ich sytuację finansową jak np. płatności częściowe, czy wcześniejsze zaliczki. "Proces zgłaszania roszczeń, które przy tak gigantycznym procesie inwestycyjnym mają prawo wystąpić został usprawniony. Obecnie wykonawcy mogą liczyć na rzetelną ocenę takich zgłoszeń i decyzje, w przypadku uznania ich zasadności. Podczas wspólnych spotkań w ramach Forum Inwestycyjnego wypracowano także szereg zapisów do umów i dokumenty bazowe, które usprawniają proces inwestycyjny i współpracę pomiędzy zamawiającym a wykonawcami" - czytamy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane