• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Zamojszczyzna stawia na biogazownie. Rozruszają region i zatrzymają emigrację?

Zamojszczyzna stawia na biogazownie. Rozruszają region i zatrzymają emigrację?
Foto: Martina Nolte / Wikipedia (CC BY-SA 3.0) Foto: Spółdzielnia Nasza Energia działająca na Zamojszczyźnie projektuje pierwszą biogazownię. Do 2020 r. na terenie czterech gmin

Spółdzielnia firm, rolników i gmin chce rozruszać gospodarczo region, zaoszczędzić i powstrzymać emigrację – donosi "Puls Biznesu".

Spółdzielnia Nasza Energia działająca na Zamojszczyźnie to prywatno-samorządowa inicjatywa, która "powstała w odpowiedzi na wysokie ceny energii elektrycznej oferowane przez przedsiębiorstwa systemowe". Dziś projektuje pierwszą biogazownię. Do 2020 r. na terenie czterech gmin (Komarów-Osada, Sitno, Skierbieszów i Łabunie) ma ich powstać 12. Będą pogrupowane w cztery węzły.

Walka z emigracją

Z energii elektrycznej mają korzystać wszystkie budynki użyteczności publicznej. Zasilać ma ona też oświetlenie uliczne oraz gospodarstwa domowe. Budżet całego projektu to 150 mln zł.

- Liczymy na fundusze unijne i krajowe, kredyty bankowe, ale też pieniądze od prywatnych inwestorów oraz firm. Cały czas poszukujemy partnerów. Charakter spółdzielni sprawia, że może do niej dołączyć praktycznie każdy, również dostawca technologii - twierdzi Arnold Rabiega, pełnomocnik zarządu Naszej Energii.

- To tereny rolnicze i zapewnienie zbytu naszym rolnikom właśnie poprzez zagospodarowanie upraw w biogazowniach jest dobrym pomysłem. Ponadto borykamy się z dużą emigracją zarobkową. Rozruszanie rolniczych terenów pozwoliłoby jej zapobiec - tłumaczy Stanisław Siek, sekretarz gminy Komarów-Osada.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane