• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Na wakacje zabierz iPolaka. Będziesz bezpieczniejszy

Na wakacje zabierz iPolaka. Będziesz bezpieczniejszy
Foto: polakzagranica.msz.gov.pl Foto: polak.jpg

Zabierasz smartfon lub tablet na wakacje? Pamiętaj, by zainstalować na nich aplikację „iPolak” przygotowaną przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dzięki niej podróż będzie bardziej bezpieczna. Możesz też skorzystać z internetowego poradnika polakzagranica.msz.gov.pl.

Na lato 2015 MSZ przygotowało zupełnie nową wersję bezpłatnej aplikacji iPolak i poradnika www.polakzagranica.msz.gov.pl. Oba produkty zostały wzbogacone o przydatne dla użytkowników funkcje i dostosowane do wymagań nowoczesnych urządzeń.

iPolak (www.msz.gov.pl/ipolak) to niezbędnik w podróży - pisze MSZ. Wskaże drogę do najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej, podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu czy jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata. Z aplikacji dostępnej dla urządzeń z systemami operacyjnymi iOS, Android i Windows Phone można też dowiedzieć się np. czy podróż do wybranego kraju wiąże się ze szczególnymi niebezpieczeństwami, czy potrzebujemy wizy, a także zapoznać się z opisami sytuacji w poszczególnych państwach, aktualizowanymi przez Departament Konsularny MSZ. Opisy te można również pobrać w formie plików PDF, wydrukować i zabrać ze sobą na wakacje.

Aplikacja iPolak w łatwy sposób umożliwia też zapoznawanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, w których obowiązuje czterostopniowa skala (od "zachowaj zwykłą ostrożność", po "opuść natychmiast"). Dzięki telefonowi alarmowemu, wybieranemu jednym przyciskiem S.O.S., w

niebezpiecznej sytuacji użytkownik smartfonu czy tabletu łatwo skontaktuje się z najbliższą polską placówką dyplomatyczną.

W nowej wersji aplikacji można również korzystać z powiadomień push wysyłanych przez MSZ do wybranych grup użytkowników, przebywających w miejscach, w których zaistnieją niebezpieczne sytuacje (np. trzęsienie ziemi).

Aby nie narażać turystów na zbędne koszty iPolak działa także w wersji offline, ale do pobrania najnowszych aktualizacji i ostrzeżeń trzeba skorzystać z Internetu.

Polak za granicą

Kto nie chce pobierać aplikacji, może odwiedzić nową wersję internetowego poradnika „Polak za granicą” (www.polakzagranica.msz.gov.pl), która prezentuje aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju. Jej użytkownicy nie mogą jednak korzystać z dodatkowych funkcji dostępnych w iPolaku (m.in. przycisku S.O.S, powiadomień wysyłanych przez MSZ czy też treści dostępnych offline).

Przed wakacyjną wyprawą warto skorzystać także z innych narzędzi konsularnych MSZ, które zwiększają bezpieczeństwo w czasie podróży.

Dzięki serwisowi „Odyseusz” (www.odyseusz.msz.gov.pl) można w łatwy sposób zarejestrować swój wyjazd do innego kraju. Dane zgromadzone w systemie w razie niebezpiecznych sytuacji pomagają polskim służbom konsularnym w prosty sposób zlokalizować Polaków w każdym zakątku świata i szybciej udzielić im pomocy. Bezpłatna rejestracja podróży trwa tylko kilka minut.

Użytkownicy mediów społecznościowych przydatne informacje znajdą także na twitterowym koncie @PolakZaGranica, prowadzonym przez MSZ.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mcek
Rzadki przypadek, ale aplikacja na prawdę dobra i nawet komuś chciało się zorganizować update z ulepszeniami i z aktualną szatą graficzną.

P.S. Na liście krajów dobrze było by dodać indeks (sectionIndexTitlesForTableView)
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
mfind
Bardzo przydatna aplikacja zawierająca wszystkie niezbędne informacje dla podróżujących zwłaszcza jeśli wybieramy się do krajów, gdzie występują konflikty. Trzeba jednak uważać, aby nie robić zbyt często aktualizacji i nie wrócić z wakacji z ogromnym rachunkiem za przesyłanie danych w roamingu ;)
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane