• rozwiń

Na polski wzrost pracuje Mazowsze. Tu znajduje się jedna piąta polskiej gospodarki

Na polski wzrost pracuje Mazowsze. Tu znajduje się jedna piąta polskiej gospodarki
Foto: Flickr (CC BY SA 3.0)/ fkwiatkowski Foto: Zgodnie z opublikowanymi wstępnymi szacunkami PKP według województw w 2013 r., Mazowsze ma największy wpływ na PKB

Ponad jedna piąta polskiego PKB wytwarzana jest na Mazowszu - wynika z opublikowanego raportu GUS. Najmniejszy udział mają woj. świętokrzyskie, podlaskie, lubuskie i opolskie.

- Dane GUS pokazujące potencjał Mazowsza oraz siłę działających na terenie województwa firm są konkretnym argumentem w naszej walce o zmianę ustawy o "janosikowym". Firmy, które wypracowują blisko 22 proc. polskiego PKB, płacą podatki na Mazowszu i mają prawo oczekiwać, że te pieniądze tu zostaną i będą pracować na rozwój właśnie tego regionu. Tymczasem te środki są przekazywane do innych województw. Czas to zmienić - ocenił marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Największy wpływ na PKB na Mazowsze

Zgodnie z opublikowanymi wstępnymi szacunkami PKP według województw w 2013 r., Mazowsze ma największy wpływ na PKB. GUS podaje, że to województwo odpowiada za 21,9 proc. PKB.

Na kolejnych miejscach znalazły się woj. śląskie (12,5 proc.), wielkopolskie (9,7 proc.), dolnośląskie (8,5 proc.), małopolskie (7,7 proc.) i łódzkie (6,1 proc.). Na końcu stawki znalazły się takie województwa jak warmińsko-mazurskie (2,7 proc.), świętokrzyskie (2,4 proc.), podlaskie (2,3 proc.), lubuskie (2,2 proc.) oraz woj. opolskie (2,1 proc.).

Według Struzika dane GUS pokazują "olbrzymią siłę ekonomiczną Mazowsza". "Będziemy dalej inwestowali, wspierali rozwój przedsiębiorczości i wykorzystywali środki europejskie tak, aby Mazowsze w kolejnych latach także było liderem" - zapewnił marszałek województwa.

Zgodnie z raportem, również PKB przypadające na jednego mieszkańca jest największe w woj. mazowieckim i wynosi 68 tys. 682 zł. To 159,1 proc. średniej krajowej. Powyżej średniej krajowej, czyli 43 tys 168 zł, znajdują się jeszcze woj. dolnośląskie (ponad 48 tys. zł), woj. wielkopolskie (ponad 46 tys. zł) i woj. śląskie (blisko 45 tys. zł).

We wszystkich województwach wzrost

Pozostałe regiony znalazły się poniżej średniej krajowej. Najmniejsze PKB przypadające na jednego

mieszkańca jest w województwach warmińsko-mazurskim (31 tys. 077 zł), podkarpackim (30 tys. 706 zł) i lubelskim (30 tys. 477 zł).

GUS poinformował, że w 2013 r. prawie we wszystkich województwach odnotowano wzrost PKB w cenach bieżących w porównaniu do 2012 r. Największy wzrost odnotowano w woj. wielkopolskim – o 4,8 proc., a najmniejszy w woj. śląskim – o 1 proc.

W porównaniu do 2012 r. spadek PKB nastąpił w woj. świętokrzyskim o 0,2 proc.

GUS podkreślił, że przedstawione dane są wstępne i będą przedmiotem rewizji. Ostateczne dane za 2013 r. zostaną opublikowane w październiku br.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Myśliciel
Jaka gospodarka na Mazowszu? Firmy doradcze, ubezpieczalnie, banki. To jest gospodarka?
Gdzie są stocznie, huty, kopalnie i przeróżne fabryki? To jest gospodarka. Reszta to kreatywna księgowość i wyłudzanie kasy. Jestem z Mazowsza.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
LeMoor
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
karooo1
Na polski wzrost nie pracuje Mazowsze tylko aglomeracja Warszawska, samo zaś Mazowsze poza nią pozostaje tradycyjnie nadal dość słabe. Rozwój wyspowy, trochę jak w Rosji.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Światowit
Ale bzdura! W Warszawie znajdują się niemal wszystkie centrale wielkich firm handlowych i produkcyjnych i w Warszawie płacą podatki które wypracowują ich oddziały w całej Polsce.
Czyli doją regiony a kasa dla Mazowsza!!!
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane