• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Biznes dla Ludzi

Myjnia samochodowa a uszkodzenie auta. Jak uzyskać odszkodowanie?

Myjnia samochodowa a uszkodzenie auta. Jak uzyskać odszkodowanie? Odtwórz: Myjnia samochodowa a uszkodzenie auta. Jak uzyskać odszkodowanie?
Foto: shutterstock.com | Video: TVN24 BiS Foto: W dzisiejszym "Biznesie dla Ludzi" mówiliśmy o konsekwencjach uszkodzenia auta w myjni samochodowej | Video: Myjnia samochodowa a uszkodzenie auta. Jak uzyskać odszkodowanie?

W dzisiejszym "Biznesie dla Ludzi" mówiliśmy o konsekwencjach uszkodzenia auta w myjni samochodowej. Wyjaśniliśmy, jak z tego tytułu uzyskać odszkodowanie oraz jak skutecznie zabezpieczyć dowody, które pomogą nam ubiegać się o pieniądze.

Jeśli twój samochód został uszkodzony w myjni pomimo tego, że zgodnie z regulaminem myjni zachowałeś należytą staranność w zabezpieczeniu auta, możesz ubiegać się o naprawienie szkody.

Wskazane zdjęcia

- Wjeżdżając na myjnię automatyczną musimy zerknąć na regulamin tej myjni, który przewiduje pewnego rodzaju obowiązki dla właściciela samochodu przed przystąpieniem do wykonywania przez tę myjnię usługi - powiedział Krzysztof Rąpała, radca prawny z Kancelarii Rąpała.

Jak dodał, "jeżeli są tam pewne zastrzeżenia dotyczące np. zdemontowania anteny, czy złożenia lusterek, to wówczas gdy w trakcie czyszczenia samochodu dojdzie do uszkodzenia tych elementów, to zakład, który prowadzi myjnie samochodową będzie zwolniony z odpowiedzialności".

W sytuacji, gdy dostosujemy się do regulaminu a auto i tak ulegnie uszkodzeniu, myjnia jest odpowiedzialna za poniesione szkody. - Możemy od tego zakładu prowadzącego myjnię domagać się odszkodowania, czyli mówiąc wprost odmalowania tego elementu, który został zarysowany - stwierdził Rąpała.

Na użytkowniku auta spoczywa obowiązek wykazania, że szkoda powstała w myjni. Warto do tego celu wykonać zdjęcia uszkodzeń i urządzeń samej myjni.

Co z autocasco?

Jak podkreślał ekspert, nawet w przypadku posiadania ubezpieczenia AC nie mamy pewności otrzymania odszkodowania.

- Zadbajmy o to, żeby przeczytać regulamin. Ubezpieczyciel może bronić się tym, że nie zachowaliśmy należytej ostrożności. Nie zastosowaliśmy się do regulaminu i tym samym sami przyczyniliśmy się do szkody - powiedział radca prawny.

- Są zakłady ubezpieczeń, które pewnie pokryłyby taką szkodę powstałą w myjni, ale są też zakłady, które są mniej elastyczne, jeżeli chodzi o tego typu uszkodzenia. Będą wówczas próbowały odmówić naprawienia takiej szkody - dodał.

Odmowa

Jak radził Rąpała, "po wyjeździe z myjni pierwsze co sprawdzamy, to czy nie doszło do zarysowania. - Jeżeli zauważyliśmy uszkodzenie, to zgłaszamy je pracownikowi myjni i próbujemy spisać protokół z powstania szkody - powiedział.

Jeżeli jednak pracownik myjni odmawia, możemy wezwać policję, która spisze notatkę z naszego zgłoszenia.

Jak podkreślił Krzysztof Rąpała, "im więcej rzeczy udokumentujemy na samym początku, tym łatwiej będzie nam później dochodzić odszkodowania od zakładu ubezpieczającego myjnię lub - jeśli do tego dojdzie - w sądzie".

"Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 18.15.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
sylwek_strychalski
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Marlenka34a_128032
Witam
Myjnia też wyrwa spojler z mojego samochodu do czego absolutnie się nie przyznaje ich ubezpieczyciel(choć został spisane protokół szkody zaraz po) właśnie otrzymałam druga odmowę
Nie próbował Pan dochodzić swoich praw?
Przecież to są jakieś kpiny jak oni tratują ludzi
Konkretnie chodzi o myjnie statoil
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane