• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Wraca mały ruch graniczny z Ukrainą. Rosjanie muszą jeszcze poczekać

Foto: Tomasz Waszczuk/PAP Foto: Polska na razie nie zdecydowała się na przywrócenie małego ruchu granicznego z Rosją

Od środy Polska przywraca mały ruch graniczny z Ukrainą - poinformował we wtorek wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Nie ma takiej decyzji przypadku Rosji, gdyż "nie ustały przyczyny związane z naszym bezpieczeństwem", które były powodem jego zawieszenia w o obwodzie kaliningradzkim - dodał.

W związku ze szczytem NATO i ŚDM Polska podjęła decyzję o zawieszeniu od 4 lipca przepisów międzyrządowych umów o małym ruchu granicznym, w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium RP mieszkańców stref przygranicznej Ukrainy oraz Federacji Rosyjskiej.

- Od jutra mały ruch graniczny z Ukrainą wraca - powiedział we wtorek dziennikarzom Zieliński po spotkaniu zespołu podsumowującego Światowe Dni Młodzieży.

- Jeśli chodzi o Rosję, to nie ustały dotychczas przyczyny związane z naszym bezpieczeństwem, które były powodem zawieszenia tego małego ruchu granicznego - dodał, pytany, kiedy zapadnie decyzja o przywróceniu MRG z Rosją.

W odpowiedzi na decyzję polskich władz Rosja w lipcu zawiesiła stosowanie umowy o małym ruchu granicznym w obwodzie kaliningradzkim.

Mały ruch graniczny

Mały ruch graniczny między Polską i Rosją obowiązuje od lipca 2012 roku i obejmuje cały obwód kaliningradzki oraz część województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Z Ukrainą - od lipca 2009 roku.

Mały ruch graniczny to inaczej regularne przekraczanie wspólnej granicy państw, które zawarły taką umowę, w celu przebywania w strefie przygranicznej z różnych względów - społecznych, kulturalnych lub rodzinnych oraz z uzasadnionych powodów ekonomicznych. Przykładowo Rosjanie przyjeżdżają do Polski na zakupy (zarówno spożywcze, jak i po sprzęt AGD, RTV, czy odzież), a Polacy zaopatrują się w Rosji w tańsze paliwo (zarówno benzynę, jak i olej napędowy).

 

Zobacz materiał z programu "Świat w południe" w TVN24 BiS o oblężeniu przygranicznych sklepów (11.03.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
kasagan
Śmieszne że z Rosją nie przywrócono małego ruchu gdyż Ukraincy są bardziej wrogo nastawieni do Polski można to odczuć na granicy i nie tylko o całe zło oskarżają Polskę
  • 2
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
kasagan
czyli przemyt papierosów bursztynu powraca teraz żeby z Ukrainy wyjechać czas wyjazdu będzie 20 godz.

Szkoda tych Ukrainców co płacili za wizy od 150 do 200 USA a zaproszenie kosztuje tylko 27 zł

szkoda tych
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
B K K
  • 2
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane