• rozwiń
  • WIG20 2173.09 -1.86%
  • WIG30 2503.29 -1.85%
  • WIG 56351.13 -1.60%
  • sWIG80 11476.16 -0.15%
  • mWIG40 3910.83 -1.18%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Budżet korzysta na zawieszeniu małego ruchu na granicy z Rosją

Budżet korzysta na zawieszeniu małego ruchu na granicy z Rosją
Foto: Tomasz Waszczuk / PAP Foto: Zawieszenie małego ruchu granicznego wpłynie korzystnie na budżet państwa – przekonywali we wtorek przedstawiciele ministerstw spraw wewnętrznych i administracji oraz finansów

Zdaniem celników, polscy obywatele zajmowali się przemytem z obwodu kaliningradzkiego, czyli działalnością niezgodną z prawem, i w konsekwencji budżet Polski tracił kwoty, które zasilały budżet Federacji Rosyjskiej.

W związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży Polska podjęła decyzję o zawieszeniu od 4 lipca przepisów międzyrządowych umów o małym ruchu granicznym, w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium RP mieszkańców strefy przygranicznej Ukrainy oraz Federacji Rosyjskiej. Mały ruch graniczny z Ukrainą przywrócono po zakończeniu ŚDM, ruchu z obwodem kaliningradzkim nie wznowiono.

Głównie akcyza

Wiceszef MSWiA Jakub Skiba powiedział na konferencji prasowej w resorcie, że "z twardych danych" GUS, Służby Celnej i Straży Granicznej wynika, że Polacy – w przeciwieństwie do Rosjan robiących zakupy w Polsce - kupowali w obwodzie kaliningradzkim głównie towary akcyzowe. Jak dodał, było to ok. 91 proc. wszystkich zakupów.

- Z tego tytułu, że Polacy kupowali w obwodzie kaliningradzkim te towary, do budżetu państwa nie wpłynęło aż 74 mln zł w I kwartale 2016 r. – powiedział Skiba.

Zaznaczył, że Rosjanie po zawieszeniu małego ruchu granicznego nie zmniejszyli poziomu zakupów w Polsce. Jednocześnie ruch osobowy na podstawie wiz "w ogromnym stopniu" zrekompensował zawieszenie małego ruchu granicznego.

Mniejszy przemyt

Z kolei szef Służby Celnej Marian Banaś powiedział, że w maju 2016 r., kiedy jeszcze obowiązywał mały ruch graniczny SC wszczęła 2190 postępowań karnoskarbowych związanych z przekraczaniem granicy, a w lipcu, czyli po zawieszeniu MRG – 885, czyli trzy razy mniej.

Zdaniem Banasia to dowodzi, że polscy obywatele zajmowali się przemytem, czyli działalnością niezgodną z prawem, i w konsekwencji budżet Polski tracił kwoty, które zasilały budżet Federacji Rosyjskiej.

 

Mały ruch graniczny z Rosją i Ukrainą zawieszony:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Sedov
A skąd rząd ma brać na te podwyżki 1000 PLN na biura poselskie? A tu jeden z drugim próbuje dorobić "na lewo" do tej swojej oszałamiającej renty w wysokości 600 PLN... I nielegalnie dwa "wagony" fajek pod swetrem przenosi. A rząd ma przecież potrzeby. Dużo większe i pilniejsze potrzeby niż przeżycie takiego szaraczka...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Światowit
Ale naiwność i głupota! Przemytnicy już metody zastępcze znaleźli i na swoje wyjdą a podatnicy będą zasiłki płacić pracownikom zwolnionym ze sklepów w których Rosjanie robili zakupy. I mniej podatków z handlu - mniej kupujących Rosjan. A straty wizerunkowe państwa?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane