• rozwiń
  • WIG20 2145.57 -0.66%
  • WIG30 2426.97 -0.66%
  • WIG 56536.87 -0.63%
  • sWIG80 11469.78 +0.20%
  • mWIG40 3598.05 -0.87%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:14

Dostosuj

Dobry start liczony w milionach. Pieniądze trafiają na konta

300 plus. Kiedy i jak wypełnić wniosek? Odtwórz: 300 plus. Kiedy i jak wypełnić wniosek?
300 plus. Kiedy i jak wypełnić wniosek? "Źródło: TVN24 BiS"

W lipcu wypłacono rodzinom prawie 565 tysięcy świadczeń z programu Dobry start. W tym okresie samorządy wypłaciły ponad 169,4 miliona złotych - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O Dobry start w lipcu złożono on-line 1,09 miliona wniosków.

Wnioski o wypłatę 300 zł wyprawki szkolnej w ramach programu Dobry start można składać on-line od 1 lipca przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Od 1 sierpnia jest to także możliwe drogą tradycyjną - w urzędzie lub pocztą.

Jak poinformował w komunikacie resort rodziny, w lipcu online złożono 1,09 mln wniosków. Samorządy w tym okresie przyznały ponad 1,66 mln świadczeń.

Szybka wypłata

"Samorządy, pomimo możliwości rozpatrzenia wniosków i wypłaty świadczenia dobry start do 30 września, jeszcze w lipcu rozpatrzyły prawie wszystkie złożone w tym okresie wnioski. Co ważne w ponad 1/3 przypadków wypłaciły pieniądze jeszcze w lipcu" - podkreśliła cytowana w komunikacie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

"Cieszę się, że pierwsze środki tak szybko trafiły do rodzin. Pierwszy dzwonek już za chwilę i rodziny na pewno szykują już szkolne tornistry. Rząd zgodnie z obietnicą złożoną przez premiera Mateusza Morawieckiego pomaga rodzinom w przygotowaniu dzieci do rozpoczęcia szkoły - dodała minister.

Jak zaznaczyła, jest "to kolejny program wspierający polskie rodziny, który wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości".

"Biorąc pod uwagę tempo dotychczasowych prac, jestem przekonana, że w pozostałych przypadkach środki do rodzin trafią jeszcze przed 1 września" - podkreśliła Rafalska.

Im wcześniej, tym lepiej

Rodziny, które w sierpniu złożą wniosek o świadczenie, najpóźniej do 30 września otrzymają wyprawkę szkolną w wysokości 300 złotych. Jeżeli wniosek zostanie złożony później, samorząd będzie miał dwa miesiące na jego rozpatrzenie.

W ramach programu Dobry start 300 zł przysługuje na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Świadczenie jest wypłacane niezależnie od dochodów rodziny.

Świadczenie z programu Dobry start może się łączyć ze świadczeniem wypłacanym z programu 500 plus. Nie przysługuje jednak "z urzędu" - jest przyznawane na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej. Wnioski można składać do 30 listopada.

WAŻNE >> Rząd chce, by program 300 plus był gwarantowany ustawą

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane