• rozwiń

Spodziewasz się dziecka, karmisz malucha? Ministerstwo szykuje prawa dla matek

Spodziewasz się dziecka, karmisz malucha? Ministerstwo szykuje prawa dla matek

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży oraz karmiących dziecko piersią.

MRPiPS przewiduje, że projektowanego przepisy wejdą w życie 1 maja 2017 r. Projekt rozporządzenia doprecyzowuje podpisaną w lipcu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację Kodeksu pracy. Zakłada ona m.in., że kobiety, które są w ciąży lub karmią dziecko piersią nie mogą wykonywać prac mogących mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie piersią.

Praca kobiet w ciąży

Zgodnie z proponowanymi zmianami kobiety w ciąży nie powinny ręcznie przenosić ciężarów pod górę, przewozić ciężarów na taczkach i wózkach poruszanych ręcznie ani przenosić materiałów ciekłych - gorących, żrących lub o właściwościach szkodliwych dla zdrowia.

Ponadto kobiety w ciąży powinny unikać prac, które polegają na przetaczaniu przedmiotów o okrągłych kształtach oraz które zmuszają do pchania lub ciągnięcia (z odpowiednio dużą siłą) ciężkich przedmiotów.

Według projektu rozporządzenia, kobiety, które spodziewają się dziecka nie powinny wykonywać prac w pozycji wymuszonej. Zgodnie z proponowanymi zmianami, kobiety w ciąży nie powinny wykonywać prac w pozycji stojącej łącznie ponad 3 godziny w czasie zmiany roboczej, przy czym czas spędzony w pozycji stojącej nie może jednorazowo przekraczać 15 minut, po tym czasie powinna nastąpić 15-minutowa przerwa.

Projekt rozporządzenie określa również zakres wykonywania pracy przy obsłudze monitorów ekranowych. Prace te mogłyby być wykonywane przez kobiety w ciąży nie dłużej niż przez 45 minut w ciągu każdej godziny. W tym przypadku czas pracy nie powinien przekraczać 8 godzin w ciągu doby.

Karmienie piersią

Proponowane zmiany zakładają m.in. podwyższenie dopuszczalnych norm dotyczących dźwigania ciężarów, dla kobiet karmiących dziecko piersią (obecnie normy takie są identyczne dla kobiet w ciąży i karmiących). Jak zakłada projekt rozporządzenia, normy dotyczące przemieszczania ciężarów dla karmiących powinny stanowić 1/2 norm określonych dla wszystkich kobiet. Według projektodawców, proponowane zmiany nie wpłyną negatywnie na karmienie.

W projekcie rozporządzenia wykluczono pracę kobiet ciężarnych i karmiących w kopalniach lub pod ziemią.

Do tej pory zgodnie z Kodeksem pracy nie wolno było zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Rada Ministrów określała wykaz takich prac. Podpisane przez prezydenta zmiany wynikały z zastrzeżeń Komisji Europejskiej, której zdaniem dotychczasowy zapis był dyskryminujący, ponieważ wynikało z niego, że odnosi się do wszystkich kobiet, a nie tylko do tych w ciąży i karmiących piersią.

 

Kobiety o przemocy domowej:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
sceptyk1944
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
tojajestem
Ale to już było - za poprzedniego ustroju - kobiety pracujące na produkcji - w ciąży były przenoszone do pracy lekkiej , tzw. siedzącej, w spokoju z takim samym wynagrodzeniem jak przed ciążą!!! Przecież to nie nowość, był wykaz prac zabronionych kobietom w ciąży, oraz karmiących piersią.Więc chyba PIS nie odkrył Ameryki.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
mumrok
ale będą wrzeszczeć aby dostawały tę samą kase co faceci tyrający za nie !!!!!!! Powinne byc przenoszone na mniej uciążliwe stanowiska, a co za tym idzie i za mniejszą oczywiście kase... No ale to będzie oczywiście niepoprawnie politycznie ..dyskryminacja kobiet!!!!! ..... polska żenada.
 • 4
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
paskuś
Hmm... jednak nie da się ukryć, że ciąża i poród to tyranie za faceta, by on mógł mieć dziecko. Proponuję przestać histeryzować z powodu kilkunastu miesięcy na jedną prokreację.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane