• rozwiń
  • WIG20 2285.08 -1.58%
  • WIG30 2649.94 -1.61%
  • WIG 60391.42 -1.25%
  • sWIG80 14454.84 -0.31%
  • mWIG40 4753.70 -0.85%

Ostatnia aktualizacja: 2018-03-16 17:15

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

"Emerytura prawem, a nie obowiązkiem". Minister rusza w Polskę

Minister Rafalska o emeryturach "Źródło: TVN24 BiS"

Emerytura prawem, a nie obowiązkiem - to podstawowy przekaz, z którym chce dotrzeć do Polaków ministerstwo rodziny i pracy. Jutro szefowa resortu Elżbieta Rafalska oraz jej wiceministrowie rozpoczną objazd po kraju w ramach kampanii "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego". W założeniu resortu jest przybliżenie Polakom zmian w ustawie emerytalnej, która przewiduje między innymi obniżenie wieku przejścia na emeryturę.

Kampania informacyjna jest realizowana wspólnie przez Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, Kancelarię Prezydenta oraz NSZZ "Solidarność". Rozpoczęli ją w ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda, minister Rafalska oraz przewodniczący "S" Piotr Duda.

- Chcemy zorganizować we wszystkich województwach regionalne spotkania. W czwartek odwiedzimy województwa: małopolskie, podkarpackie i pomorskie. Pojawią się na nich wiceministrowie: Elżbieta Bojanowska, Stanisław Szwed i ja - powiedziała w środę minister Rafalska. MRPiPS poinformowało, że w planach jest wizyta m.in. w Bydgoszczy, Wrocławiu, Białymstoku, Katowicach, Kielcach, Lublinie, Szczecinie, Warszawie, Gorzowie Wielkopolskim.

Rafalska dodała, że podczas spotkań zaprezentowane będą głównie założenia dotyczące zmian w przechodzeniu na emeryturę. - Celem tej kampanii jest jasny przekaz, że decyzja o przejściu na emeryturę jest naszą decyzją indywidualną. Moja emerytura, mój wybór. Przejście na emeryturę nie jest obowiązkiem, ale jest naszym wyborem - podkreśliła minister.

Będziemy pracować krócej

W kampanię włączył się też ZUS. Od początku maja w niektórych oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można skorzystać z usług doradcy emerytalnego, który ma wyjaśniać potencjalnym emerytom, od czego zależy wysokość emerytury i wyliczyć wysokość prognozowanego świadczenia. ZUS zapowiedział, że od 1 lipca doradcy pojawią się we wszystkich placówkach w kraju i będzie ich aż 595. Na stronach internetowych Zakładu można skorzystać z kalkulatora emerytalnego, dzięki któremu możemy obliczyć, ile będzie wynosiło nasze świadczenie emerytalne.

1 października wchodzi w życie ustawa obniżająca wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To przywrócenie prawa do emerytury w wieku obowiązującym przed 2013 r. Nie oznacza to obowiązku przejścia na emeryturę w momencie osiągnięcia odpowiedniego wieku. Decyzja należy do ubezpieczonego, jednak moment przejścia na emeryturę rzutuje na jej wysokość.

Podczas spotkań przedstawiciele ministerstwa będą m.in. przekonywać, że obecny algorytm obliczania świadczenia emerytalnego premiuje dłuższe pozostawanie w zatrudnieniu. Efektem opóźnienia przejścia na emeryturę jest o około 8 proc. wyższe świadczenie. Minister oraz wiceministrowie mają też przypominać, że pomimo obniżenia wieku emerytalnego od 1 października nadal będzie obowiązywać 4-letni okres ochronny dla wszystkich pracowników.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane