• rozwiń

Minister pracy: trzeba zrobić wszystko, by bezrobocie spadło poniżej 10 proc.

Foto: PAP/EPA Foto: Główny Urząd Statystyczny poinformował w środę, że bezrobocie w maju wyniosło 10,8 proc. wobec 11,2 proc. w kwietniu

Trzeba zrobić wszystlo, by bezrobocie na koniec roku było poniżej 10 proc. - powiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. - To nie jest łatwe zadanie, ale warto spróbować - ocenił.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w środę, że bezrobocie w maju wyniosło 10,8 proc. wobec 11,2 proc. w kwietniu. Najwyższe bezrobocie - 17,3 proc. - było w województwie warmińsko-mazurskim, a najniższe - 7,2 proc. - w wielkopolskim.

- Tak prognozowaliśmy. To jest dobry sygnał. Kolejny miesiąc spadku bezrobocia. Coraz więcej ofert pracy - ponad 120 tys. ofert w maju, czyli o 20 tys. więcej niż rok wcześniej, prawie 50 tys. więcej niż dwa lata wcześniej - zaznaczył w czwartek szef resortu pracy.

Spadek trwały

Kosiniak-Kamysz ocenił, że to jest trwały spadek bezrobocia. - Myślę, że w miesiącach wakacyjnych osiągniemy jednocyfrowy poziom bezrobocia, co wiąże się nie tylko ze spadkiem liczby bezrobotnych, ale też jest połączone ze znacznym wzrostem liczby osób zatrudnionych - podkreślił.

Pytany, czy możliwy jest na koniec roku spadek bezrobocia poniżej 10 proc., podkreślił: "Jak zejdziemy poniżej 10 proc. to (warto) żebyśmy (to) utrzymali. To nie jest łatwe zadanie, ale warto spróbować".

- Chciałbym, żeby tak było. Wszystko trzeba zrobić w tym kierunku - dodał.

Z danych GUS wynika, że na koniec maja 2015 r. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1 mln 702,1 tys. osób (w tym 874,2 tys. kobiet) i była niższa niż przed miesiącem o 80,1 tys. osób. W ujęciu rocznym liczba bezrobotnych spadła o 284,6 tys. osób, czyli o 14,3 proc.

GUS poinformował ponadto, że w maju do urzędów pracy zgłoszono 122,3 tys. ofert pracy, czyli o 10 proc. więcej niż przed miesiącem i o 27,6 proc. więcej niż przed rokiem. Na koniec maja urzędy pracy dysponowały ofertami dla 85,2 tys. osób - przed miesiącem było to 79 tys. osób, a przed rokiem - 66,8 tys.

Według GUS w maju br. do urzędów pracy zgłosiło się 161,4 tys. osób, czyli o 13,6 tys. mniej niż w kwietniu 2015 r. i o 5,4 tys. mniej niż w maju 2014 r.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane