• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Centralny port lotniczy i pomysł na oszczędności. Morawiecki zapowiada nowe projekty

Foto: EPA/PAP/Adam Warżawa Foto: Morawiecki uważa, że tempo działań rządu jest dobre.

Koncepcja centralnego portu lotniczego, integracja spółek z sektora rolnego, program budowy polskich oszczędności oraz promocja transportu elektrycznego - to projekty rządowe, jakie zasygnalizował we wtorek wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

We wtorek Rada Ministrów przedstawiła sprawozdanie z pierwszego półrocza działalności rządu.

- Rozmawiamy o wielu projektach, o których nie chciałbym jeszcze przesądzać, np. centralny port lotniczy w fazie zupełnie koncepcyjnej, jak również integracja spółek z sektora rolnego i przemysłu rolno-spożywczego - powiedział Morawiecki.

Kurs na energię

Wymienił także, projekty dotyczące polskiej energetyki.

- Wiemy dobrze jak polityka klimatyczna wpływa na energetykę polską (...). Bardzo dużo czasu poświęcamy tym projektem - podkreślił szef resortu rozwoju. Dodał, że prowadzone są także prace nad projektami przedstawionymi przez ministra ochrony środowiska oraz ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

- A kolejny, który będzie interesujący dla całego społeczeństwa, to promocja transportu elektrycznego, który może być znakiem firmowym Polski, i który też wymaga współpracy między różnymi resortami - powiedział.

Zapowiedział, że w ciągu "trzech, czterech" miesięcy resort przedstawi "program budowy polskich oszczędności". - W ciągu trzech, czterech miesięcy przedstawimy bardzo kompleksowy program budowy polskich oszczędności w najbliższych pięciu, dziesięciu i piętnastu latach. Odbudowa czy budowa polskich oszczędności, bo my ich nigdy nie mieliśmy, jest warunkiem kluczowym, warunkiem długoletniego rozwoju gospodarczego opartego o zdrowe podstawy - podkreślił Morawiecki.

- To będzie na pewno znak firmowy wielu naszych działań na przyszłość - dodał.

Premier Beata Szydło zobowiązała ministra Morawieckiego do przedstawienia szczegółowego harmonogramu prac resortu do końca czerwca

Będą nowe miejsca pracy

- Od początku roku udało nam się przyciągnąć do Polski inwestycje o wartości 250 mln euro; dzięki temu ma powstać bezpośrednio ok. 5 tysięcy miejsc pracy, a kilkanaście tysięcy w otoczeniu tych inwestycji - powiedział Morawiecki.

- Zdecydowanie inaczej podchodzimy do przyciągania inwestorów zagranicznych. Miesiąc po miesiącu staramy się dopinać rozmowy, proponując konkretne rozwiązania tak, żeby tworzyć lepsze miejsca pracy, lepsze również z punktu widzenia rozwoju technologicznego. (...) Równomierny rozwój, który chcemy promować, będzie wtedy miał miejsce, kiedy przemysły wiedzochłonne, o wyższym

zaawansowaniu technologicznym będą coraz częściej się u nas pojawiały - podkreślił szef Ministerstwa Rozwoju na wtorkowej konferencji prasowej podsumowującej pierwsze półrocze działalności rządu.

- Od początku roku zainicjowaliśmy i toczyliśmy kilkanaście rozmów gospodarczych, przyciągających inwestycje. Takich inwestycji udało nam się pozyskać w wysokości 250 mln euro, czyli blisko miliarda złotych, które mają tworzyć około 5 tysięcy miejsc pracy bezpośrednich i kilkanaście tysięcy w otoczeniu - zaznaczył wicepremier.

"Tempo działań jest dobre"

Jak mówił, reindustrializacja ma być znakiem firmowym ekipy gospodarczej rządu. Wyjaśnił, że to nie tylko aktywna promocja inwestycji, ale również ochrona rynku.

- Na poziomie przedsiębiorstw - naszym celem jest - pozytywna rozbudowa potencjału polskiej gospodarki. Taka, która, z jednej strony ją unowocześni, a z drugiej strony będzie przyczyniała się do tworzenia miejsc pracy - lepszych, wysoko płatnych i bardziej stabilnych - dodał.

Morawiecki mówił też o Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. - Przygotowaliśmy Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zaprezentowany po trzech miesiącach od powołania rządu - podkreślił. Zwrócił uwagę, że poprzedni rząd przyjął założenia do swojego planu strategii gospodarczej po półtorej roku i przyjął go po pięciu latach, więc - jak zaznaczył - "realizacji za bardzo się nie doczekał". - Tempo naszych działań - uważam - jest dobre - ocenił.

Zobacz. Co dalej z obniżeniem wieku emerytalnego? Minister Morawiecki: stać nas na to

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (14)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Andrzej Maliniak
Znowu coś o planowaniu "centralnym", jak w PRL-u. Nic człowieku nie zrobisz dobrego dla polski póki masz szalonych zwierzchników: yaroslaw i antek.
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
artstudio24
Albo panie Morawiecki zaczniesz coś robić albo niech pan przestanie tylko gadać!
Jak na razie tylko gadasz a nic z tego nie ma tylko jakieś mądrości !
Wizje to ty masz tylko wprowadź to w życie i przestań tyle gadać bo krowa jak dużo muczy to mało mleka daje!
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Luk079
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
piterPoz666
Czyli wystarczyło tyle samo wydać ile się teraz miesięcznie wydaje na 500+. Uprawnionych do poboru jest ok 2 mln x 500zł daje 1 mld złotych miesięcznie czyli co miesiąc ok 5 tys nowych miejsc pracy. Ale po co skoro można rozdać "za darmo" a ciemny lud tańczy jak mu zagrają.
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Bl0to
Przecież Premierówna przed wyborami miała całą teczkę ustaw i pomysłów - pokazywała wszem i wobec, to co oni jeszcze robią jak tylko gadają? Na razie tylko czcze gadanie, a poopowiadać to sobie każdy może. Do Roboty!
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane