• rozwiń

Będą zachęty, by dłużej pracować? Jest porozumienie kluczowych ministrów

Morawiecki: myślimy o zachętach do pozostania na rynku pracy Odtwórz: Morawiecki: myślimy o zachętach do pozostania na rynku pracy
Morawiecki: myślimy o zachętach do pozostania na rynku pracy "Źródło: tvn24"

Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapewnił, że nie ma różnic między nim a minister rodziny i pracy Elżbietą Rafalską w sprawie systemu zachęt dla ludzi, by pozostawali na rynku pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Morawiecki zaprzeczył, że w kwestii zachęt do pozostania na rynku pracy po obniżeniu wieku emerytalnego resort rozwoju i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mają  inne koncepcje.

-  Nie. Bardzo podobnie myślimy z panią minister Rafalską. Uważamy, że osoby, które chcą i mogą pracować, warto by pozostały na rynku pracy, bo zarówno ich emerytura będzie wyższa, jak i wpływy do budżetu będą wyższe, ponieważ będą płaciły podatki. A pracodawcy będą mieli więcej doświadczonych pracowników - podkreślił.

Jak dodał, wiele osób, które będą uprawnione do przejścia na emeryturę będzie się zastanawiać, czy pozostawać na rynku pracy.

- Myślę, że będziemy pracować nad zachętami, ale mamy jeszcze kilka miesięcy, żeby opracować ich ostateczny kształt. Jesteśmy tu w znakomitym porozumieniu z panią minister Rafalską, gwarantuję, że nie ma tu żadnej rozbieżności zdań - powiedział Morawiecki.

Powrót Polaków

Zdaniem wicepremiera decyzja brytyjskiego społeczeństwa, a później parlamentu o wyjściu z Unii Europejskiej "to duży wstrząs dla Unii" i

- Na pewno też sygnał ostrzegawczy, który warto potraktować poważnie, bo zjednoczona Europa to duża wartość. Tymczasem my chcemy w rządzie to wyzwanie przekuć w szansę. Powrót Polaków do kraju, przenoszenie miejsc pracy, na przykład przez renomowane instytucje finansowe, to wszystko są scenariusze, nad którymi intensywnie pracujemy i widać już efekty, tego podejścia - powiedział Morawiecki.

Przypomniał, że Polska ma historycznie niskie bezrobocie, gospodarka "łaknie zarówno doświadczonych pracowników, jak i odważnych przedsiębiorców".

- Tworzymy dla Polaków, nie tylko z Wielkiej Brytanii, ale i innych państw jak najlepsze warunki do powrotu do ojczyzny - przekonywał wicepremier.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane