• rozwiń

Morawiecki: Polska liderem wzrostu wśród największych państw Unii Europejskiej

GUS o przyczynach wzrostu PKB w 2017 roku Odtwórz: GUS o przyczynach wzrostu PKB w 2017 roku
GUS o przyczynach wzrostu PKB w 2017 roku "Źródło: tvn24"

Zakładam, że wzrost gospodarczy Polski w całym 2017 r. przekroczy założone w tegorocznym budżecie 3,6 procent PKB; deficyt budżetowy ma szansę być w 2017 roku na bardzo niskim poziomie, niższym niż w każdym roku budżetowym z lat 2008-2015 - mówił w środę wicepremier Mateusz Morawiecki.

W środę GUS opublikował szybki szacunek Produktu Krajowego Brutto, z którego wynika, że w II kwartale 2017 r. PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 3,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

- Dzisiejsze dane, dotyczące wzrostu PKB po pierwszym półroczu, potwierdzają rosnącą siłę polskiej gospodarki. Odsezonowany wzrost gospodarczy wyniósł 4,4 procenta licząc rok do roku. Tym samym,

Polska jest liderem wzrostu gospodarczego wśród dziesięciu największych krajów Unii Europejskiej i jak pokazują również dzisiejsze dane opublikowane przez Eurostat, rozwój gospodarczy Polski jest dwa razy szybszy od średniej wszystkich państw Unii Europejskiej - skomentował wicepremier, minister rozwoju i finansów w wywiadzie w Polską Agencją Prasową.

Kondycja gospodarki

Jak podkreślił, zakłada, że "wzrost gospodarczy Polski w całym 2017 roku przekroczy założone w tegorocznym budżecie 3,6 proc. PKB". - Za tak optymistyczną prognozą przemawia zarówno rosnący udział inwestycji, jak również dobre nastroje wśród polskich konsumentów oraz przedsiębiorców, a także, co szczególnie ważne – solidne wyniki polskiego eksportu - argumentował wicepremier.

- Również znacząca poprawa kondycji finansów publicznych przyczynia się do coraz lepszych wyników polskiej gospodarki. Prowadzony przez służby skarbowe Ministerstwa Finansów program uszczelnienia systemu podatkowego, w szczególności poprzez eliminację nieprawidłowości i patologii w podatkach VAT i CIT umożliwia wyższe wydatki publiczne bez powiększania deficytu budżetowego. Deficyt ten ma szansę być w roku 2017 na bardzo niskim poziomie, niższym niż w każdym roku budżetowym z lat 2008-2015 - wskazał Mateusz Morawiecki.

W jego ocenie mocne fundamenty polskiej gospodarki to konsekwencja realizowanej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jej najistotniejszymi elementami są: walka o odbudowę bazy podatkowej, uszczelnienie systemu fiskalnego, wzrost wynagrodzeń w gospodarce, korespondujący ze wzrostem produktywności, inwestycje w małych i średnich miejscowościach, nowa polityka prorodzinna oraz poprawa otoczenia biznesowego, w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw - wymienił Morawiecki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
avegromek
super. jeszcze tylko 40 lat i dogonimy portugalie. drugie tyle i moze nawet niemcy ;). oczywisice zakladajac (bardzo naiwnie) ze rozwoj gospodarczy tych panstw utrzyma sie na dotychczasowym poziomie
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane