• rozwiń

Morawiecki wskazuje winnych gospodarczego hamowania: sąsiedzi i samorządy

Foto: PAP/ Leszek Szymański Foto: Wicepremier Mateusz Morawiecki

Wzrost PKB na poziomie 2,5 proc. w trzecim kwartale 2016 r. to część ogólnoeuropejskiego trendu - powiedział w środę dziennikarzom wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Ocenił, że już w drugim kwartale 2017 r. inwestycje odbiją.

GUS potwierdził w środę poprzedni szacunek dotyczący PKB w trzecim kwartale br., który niewyrównany sezonowo liczony w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego wzrósł realnie o 2,5 proc. rdr. Urząd statystyczny podał też strukturę wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale bieżącego roku.

- PKB na poziomie 2,5 proc. w III kwartale 2016 r. to część ogólnoeuropejskiego trendu. W Niemczech (tempo wzrostu - red.) PKB spadło najmocniej. W Rumunii, na Węgrzech, w Czechach i na Słowacji spadło jeszcze mocniej niż w Polsce - mówił Morawiecki.

Tłumaczył, że polska gospodarka jest otwarta, w dużym stopniu zależna od handlu międzynarodowego. - Jeśli u naszych partnerów dzieje się gorzej, to również u nas siada troszeczkę eksport - zauważył.

Samorządy się wstrzymują

Wskazał też, że drugą przyczyną jest spadek inwestycji, w szczególności samorządowych. - Samorządy wstrzymują się z inwestycjami, mając na uwadze w dużym stopniu też kalendarz wyborczy - mówił. Dodał, że rząd stara się je zachęcić do inwestowania.

- Sądzę, że już w drugim kwartale przyszłego roku zobaczymy odbicie tych inwestycji w oparciu również o inwestycje unijne, ale nie tylko - zaznaczył.

- Jestem optymistą, jeżeli chodzi o inwestycje prywatne. Ściągamy w końcu też wiele nowych inwestycji polskich i zagranicznych. Więc tutaj tworzymy nową jakość gospodarczą - dodał Morawiecki.

Konsumpcja w górę

Zgodnie z danymi GUS w trzecim kwartale br. popyt krajowy wzrósł o 2,9 proc. rdr, po wzroście o 2,2 proc. rdr w drugim kwartale br. Spożycie indywidualne gospodarstw domowych wzrosło o 3,9 proc. rdr, a inwestycje w trzecim kwartale br. spadły o 7,7 proc. rdr.

Jednocześnie GUS podał też, że w trzecim kwartale tego roku PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 0,2 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału i był wyższy niż przed rokiem o 2,2 proc.

Urząd skorygował ponadto w środę wzrost PKB w czwartym kwartale 2015 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. oraz utrzymał szacunek wzrostu w pierwszym kw. br. na poziomie 3,0 proc. i w drugim kw. 2016 roku na poziomie 3,1 proc.

Tak wicepremier mówił o przyczynach hamowania PKB w "Faktach po Faktach":

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (72)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
roch_kowalski
To już następny wróg postępu po biznesmenach??? A ja myślę ,że jedna i najważniejsza przyczyna regresu leży w rządzących nieudacznikach. Przyjdzie czas a suweren ich rozliczy.Taczki już czekają.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Schift
Jak powiedział eden z dobrych ekonomistów. Za dużo prezentacji w PowerPoint za mało kalkulacji w Excelu. Ale to zamiłowanie do wyświetlania bajek na ekranie mają w tej ekipie wszyscy. Propaganda ponad wszystko.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
swój
Wstajemy z kolan ...
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SoundFX
Heheh , dla takich ludzi zawsze ktoś inny winny. Kochamy pieniążki z biznesów, nie uciekajcie z Polski! Już niebawem każdy będzie miał po równo, wszystko będzie wszystkich, czyli niczyje ;)
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane