• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Polska pozwana. Morawiecki: Komisja Europejska słusznie jest niezadowolona

Polska pozwana. Morawiecki: Komisja Europejska słusznie jest niezadowolona
Foto: Shutterstock Foto: Morawiecki ws. gwarancji depozytów: zajęliśmy się tym

Mam nadzieję, że postępowanie nie będzie wszczęte, bo zajęliśmy się tym - tak wicepremier Mateusz Morawiecki skomentował pozew KE wobec Polski za niewdrożenie dyrektywy ws. systemów gwarancji depozytów. Dodał, że przepisy mogą być wdrożone w ciągu paru tygodni. Przyjął je już rząd.

Komisja Europejska pozwała w czwartek Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewdrożenie dyrektywy w sprawie systemów gwarancji depozytów z 2014 roku, która wzmacnia ochronę deponentów. Termin wdrożenia dyrektywy upłynął 3 lipca 2015 roku.

- Mam głęboką nadzieję, że to postępowanie nie będzie wszczęte, a to dlatego, że zajęliśmy się tym. Niestety nasi poprzednicy zaniedbali ten temat, bo to wcześniej powinno być już załatwione, ale w bardzo dobrym tempie minister finansów podjął ten temat i już na posiedzeniu Rady Ministrów zaakceptowaliśmy to 20 maja. Wcześniej zostało to zaakceptowane przez Sejm i chyba ósmego, czy dziewiątego czerwca ma szansę być zatwierdzone przez Senat, w związku z tym jest bardzo krótki okres pomiędzy tą datą, do której powinno to zostać wdrożone, a datą od której będzie to wdrożone - powiedział polskim dziennikarzom w Brukseli wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Silna Polska

Podkreślił jednocześnie, że Polska ma jeden z najsilniejszych w Europie Bankowy Fundusz Gwarancyjny

(BFG). - W proporcji do depozytów detalicznych, jest to już dzisiaj jeśli nie jeden z najsilniejszych, być może nawet najsilniejszy ze wszystkich bankowych funduszy gwarancyjnych, więc depozyty są dobrze chronione, depozyty są bezpieczne, a dyrektywa o tych depozytach i o BFG zostanie przetransponowana z bardzo niewielkim opóźnieniem i już jest procedowana w parlamencie - podkreślił.

Pytany o to, czy może to być ew. brak dobrej woli ze strony KE, że uruchamia tę procedurę, choć prace legislacyjne nad wdrożeniem są zaawansowane, odparł, że nie wiąże tej kwestii z innymi problemami.

- Komisja Europejska słusznie jest niezadowolona ze stanu niewdrażania dyrektyw w różnych państwach członkowskich i chce ukrócić te wszystkie opóźnienia, bo wtedy brak wdrożenia oznacza brak harmonizacji przepisów. To jest jasne. W związku z tym, ja nie odnoszę się do tego, co Komisja robi, tylko stwierdzam fakt, że przejęliśmy pewną inicjatywę, która była w głębokim opóźnieniu, a praktycznie w ogóle nie była za bardzo przeanalizowana i minister finansów oraz Rada Ministrów zajęła się tym tak szybko jak możliwe - zaznaczył Morawiecki.

- To jest gruby akt prawny, trudny, skomplikowany, wielowątkowy i zrobiliśmy bardzo szybko przyjęcie tego aktu przez Radę Ministrów i właściwe w ciągu paru tygodni on może być już częścią naszego systemu prawnego, więc ja mogę tylko wyrazić nadzieję, że nie będzie tutaj wielkich problemów i nie wiąże tego nijak z innymi problemami, tylko raczej z ogólnym podejściem Komisji do niewdrażania dyrektyw - podsumował.

Dyrektywa z 2014 roku podnosi poziom ochrony depozytów poprzez szybsze wypłaty i lepszą wymianę informacji. Wprowadza wymóg prefinansowania wszystkich systemów gwarancji depozytów, aby zapewnić, że będą one w stanie wypełniać swoje zobowiązania w stosunku do deponentów.

 

Upada kolejny SKOK. System gwarancji bankowych wystawiony na próbę:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
AntyKonus
Jak trzeba dorwać sie do koryta albo złamać konstytucje to w ciągu jednego dnia uchwalacie ustawę , w ciągu 5 min jest drukowane w monitorze nawet o 2 w nocy prezydent podpisuje i zaprzysięga sedziów . Jest tylko jeden warunek ktoś z pisu musi dorwać się do koryta . DOŚĆ kłamstw i krętactw dojna zmiano
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ttomek
Zamiast zająć się bieżącymi sprawami, sprzątanie stajni Augiasza po poprzedniej ekipie trwa nadal.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
AntyKonus
Widze że inteligencja nie jest twoją mocna stroną , właśnie pan morawiecki przyznał że odziedziczył po poprzednikach sektor bankowy w bardzo dobrej kondycji . Zobaczymy jaki odziedziczą następcy po dojnej zmianie ?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Andrzej Maliniak
Nie oglądaj się z siebie tylko działaj bo kasę stracimy. Senat ze względu na zaistniała sytuacje powinien choć by dziś to uchwalić. Chociaż raz mogli by coś zrobić dla polski a nie tylko kraść nasze pieniądze na swoje pseudo wypłaty.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane