• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

Nowy system ZUS, obniżka podatku i "Rolnik plus". Premier o gospodarczych planach rządu

Morawiecki o wsparciu polskich firm Odtwórz: Morawiecki o wsparciu polskich firm
Morawiecki o wsparciu polskich firm "Źródło: tvn24"

Nowy system płacenia na ZUS, obniżka podatku CIT, 300 złotych wyprawki dla uczniów. Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Garwolina dużo mówił o gospodarczych planach rządu. Morawiecki przekonywał, że promując małe i średnie przedsiębiorstwa, rząd wspiera polski kapitał.

Mateusz Morawiecki spotkał się w sobotę z mieszkańcami Garwolina. Premier wyliczał osiągnięcia rządu, dotyczące między innymi pomocy osobom niepełnosprawnym, rolnictwa, opieki zdrowotnej, bezpieczeństwa czy przedsiębiorczości. Podkreślał przy tym, że wiele z wprowadzonych zmian było możliwe przede wszystkim dzięki prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Morawiecki mówił także o planach rządu na najbliższe miesiące. O części z nich usłyszeliśmy już na kwietniowej konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy.

300 złotych dla uczniów

Premier przypomniał o planowanej wyprawce dla każdego dziecka uczęszczającego do szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Uczniowie, którzy nie ukończyli jeszcze 18 lat, mają dostać 300 złotych wyprawki.

- Po to, żeby na tym "przednówku szkolnym" było łatwiej rodzinom wejść w rok szkolny - mówił premier i dodał, że pierwsze wypłaty tych środków nastąpią w drugiej połowie sierpnia.

Nowy system ZUS

Zapowiedział też, że od początku przyszłego roku zostanie stworzony "bardziej proporcjonalny i sprawiedliwy system płacenia na ZUS, w zależności od przychodu". Rozwiązanie skierowane jest do najmniejszych firm. 

Zauważył, że obecnie jest tak, że firma, która zarabia 3 tysiące, 5 tysięcy lub 10 tysięcy złotych płaci taki sam ZUS w wysokości 1250 zł.

- Chcemy zmienić te zasady tak, żeby one były bardziej proporcjonalne w stosunku do przychodów. Czyli jeśli ktoś ma w przychodach jakiś warsztat samochodowy, zakład fryzjerski czy niewielki sklepik (i zarabia) 2 tysiące, 3 tysiące złotych miesięcznie, to proporcjonalnie ten ZUS będzie mniej więcej połowę tego co, do tej pory - tłumaczył.

Obniżka CIT

Morawiecki mówił też o planowanej obniżce podatku CIT z 15 do 9 procent dla wszystkich małych i średnich firm, które mają obroty około 5 mln zł.

- My wspieramy mikro, najmniejsze, małe i średnie firmy. Z definicji one są w ogromnej większości polskie. Oczywiście po wejściu do Unii Europejskiej nie możemy różnicować: polskie i niepolskie. Bo KE od razu pozwie nas do Trybunału. I nie robimy tego. Ale ponieważ małe i średnie i mikro to są głównie firmy polskie, to my promując te firmy, wspierając ich inwestycję, wspierając amortyzację (...) obniżając ZUS, obniżając podatki, my tak naprawdę wspieramy polski kapitał, polską własność. I o to nam chodzi, żeby polski kapitał i polska własność za 5, 10, 15 lat były dominujące. Żeby polski kapitał był w Polsce najważniejszy - podkreślał premier.

Rolnik plus

Morawiecki poinformował też, że "w niedługim czasie" minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zaproponuje "pakiet dodatkowych preferencji czy zmian, który będzie dobry dla polskich rolników i polskiej wsi".

"Będzie to Rolnik plus, albo jakoś to nazwiemy" - mówił Morawiecki.

Zapewnił ponadto, że rząd podejmuje działania, aby zaktywizować mieszkańców wsi oraz by zapobiec ich emigracji w celach zarobkowych. Jak mówił, może w tym pomóc ułatwienie sprzedaży ich wyrobów "w sieciach detalicznych".

Szef rządu podczas spotkania zwracał też uwagę między innymi na program rozwoju dróg lokalnych, który - jak mówił - okaże się istotny dla takich gmin jak Garwolin.

Protest w Sejmie

W trakcie swojego wystąpienia szef rządu poruszył także temat protestu w Sejmie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, który trwa od 18 kwietnia. Zapewniał, że postulaty, które zostały zaprezentowane przez nich ponad dwa tygodnie temu zostały wypełnione "w najlepszy możliwy sposób, tak jak mogliśmy to uczynić".

- Przez dwa i pół roku podnieśliśmy już wydatki na osoby niepełnosprawne o 3 miliardy złotych, z 12,5 na 15,5 miliarda złotych, czyli o około 20 procent - wskazywał. Zaznaczył, że w wielu obszarach takich, między innymi w wypadku renty socjalnej podniesiono wydatki "o 50 procent, 40 procent, 30 procent".

- Dla osób z niepełnosprawnościami, bardzo wysokimi, przeznaczamy środki o wartości od 2,5 do 3 tysięcy złotych netto mniej więcej na rękę. W porównaniu do naszych poprzedników to wzrost o ponad 30 procent - mówił premier.

Podkreślił, że rząd chce dać niepełnosprawnym także dodatek w "formie usług rehabilitacyjnych".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ofmarwoj
Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy.
Margaret Thatcher
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane