• rozwiń

Za starsze auto zapłacisz więcej. Będą zmiany w akcyzie

Za starsze auto zapłacisz więcej. Będą zmiany w akcyzie
Foto: pixabay (CC 0 1.0) Foto: Morawiecki: trwają prace nad zmianami akcyzy dot. samochodów

Ministerstwo finansów pracuje nad zmianami zasad płatności akcyzy w zależności od pojemności silnika i od wieku samochodu - poinformował w czwartek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dodał, że wyniki tych prac będą znane w ciągu "paru miesięcy".

- Pracujemy nad zmianami zasad płatności akcyzy w ministerstwie finansów w zależności od pojemności silnika, w zależności od wieku samochodu - powiedział w czwartek na konferencji prasowej wicepremier Mateusz Morawiecki.

Obecnie stawka akcyzy dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 wynosi 18,6 proc. podstawy opodatkowania. W przypadku pozostałych aut osobowych wartość ta wynosi 3,1 proc.

Zmiany wkrótce

Jak podkreślił Morawiecki: - Nie pracujemy oczywiście nad żadnymi zakazami - to jest ważny element naszej gospodarki.

- Rzeczywiście w ciągu paru miesięcy ujrzy światło dzienne, jeżeli Rada Ministrów to zaakceptuje i przejdzie wszystkiej szczeble legislacyjne dana propozycja, to ujrzy światło dzienne nowe podejście do opodatkowania, poprzez akcyzę w szczególności samochodów w zależności od wieku i od pojemności silnika - powiedział Morawiecki.

 

Samosterujące samochody i ich braki:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane