• rozwiń

Temat: Gospodarka

Szanse na City w Warszawie? Sadoch: bardzo duże. Mamy relatywnie tanią siłę roboczą

Szanse na city w Warszawie?: Sadoch: bardzo duże. Mamy tanią siłę roboczą Odtwórz: Szanse na city w Warszawie?: Sadoch: bardzo duże. Mamy tanią siłę roboczą
Foto: tvn24bis | Video: tvn24bis.pl Foto: Rafał Sadoch w TVN24 BiS: Polska ma szansę na to, aby zachęcić do przeprowadzki nad Wisłę duże, międzynarodowe instytucje finansowe | Video: Szanse na city w Warszawie?: Sadoch: bardzo duże. Mamy tanią siłę roboczą

Szanse, że międzynarodowe instytucje będą się do nas przenosiły są bardzo duże - mówił w TVN24 BiS Rafał Sadoch, ekonomista Domu Maklerskiego mBank. - Mamy dużą liczbą dobrze wykształconych młodych ludzi, a także relatywnie tanią siłę roboczą.

Chcemy przyciągnąć do Polski największych zagranicznych inwestorów - powiedział Mateusz Morawiecki w programie "Jeden na Jeden" w TVN24. Wicepremier wybiera się do Londynu, aby zachęcić do inwestowania nad Wisłą. Podkreślił, że naszym atutem są "wspaniali ludzie".

Zachęcić inwestorów

- Mamy dużą liczbą dobrze wykształconych młodych ludzi, a także relatywnie tanią siłę roboczą. Szanse, że międzynarodowe instytucje będą się do nas przenosiły są bardzo duże - mówił Rafał Sadoch i dodał, że jeszcze przed wynikami referendum ws. Brexitu wielkie instytucje finansowe planując przyszłość musiały brać pod uwagę, że Brytyjczycy zdecydują o wyjściu ze struktur Unii Europejskiej.

- Takie scenariusze były brane pod uwagę. Gdy popatrzymy na ich obecność w największych polskich miastach, to one tam są. Zatrudniają po kilka tysięcy osób i planują zwiększenie zatrudnienia, bo muszą mieć swoje centra w tej części świata. Polska jest ku temu bardzo dobrym krajem - twierdzi Sadoch.

Gość TVN24 BiS stwierdził, że naszymi głównymi konkurentami w rywalizacji o zagranicznych inwestorów są Paryż i Frankfurt. - Francuzi już zapowiedzieli, że mogą zaoferować zwolnienia podatkowe. Pytanie więc, co zaoferuje polski rząd i w jakim stopniu ta oferta będzie odpowiadała bankom inwestycyjnym. Ostatnie działania i przenoszenie części firm do Polski sugeruje, że mamy na to duże szanse - mówił Sadoch.

Spór o TK

Jego zdaniem inwestorzy będą uważali Polskę za stabilny do inwestycji kraj, dopóki nie zostaną wprowadzone duże zmiany legislacyjne, które mogą negatywnie wpływać na warunki prowadzenia biznesu.

- Konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego przekłada się na pogorszenie wizerunki polski, na wyhamowanie inwestycji. Wydaje mi się jednak, że w przypadku dużych banków ten proces jest długotrwały i złożony, dlatego w mniejszym stopniu patrzą one na tego typu zawirowania - uważa Sadoch.

Misja Morawieckiego

"Financial Times" poda dziś, że Mateusz Morawiecki w najbliższy czwartek wybiera się do Londynu, aby zachęcić zagraniczne banki do inwestycji w Polsce. Wicepremier w rządzie PiS chce przekonać władze największych banków, że to Warszawa w miejsce Londynu może stać się finansowym sercem Europy.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane