• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Morawiecki: propozycje Komisji Europejskiej w sprawie budżetu nie do przyjęcia

Morawiecki: propozycje KE ws. budżetu zostały uznane za nie do przyjęcia Odtwórz: Morawiecki: propozycje KE ws. budżetu zostały uznane za nie do przyjęcia
Morawiecki: propozycje KE ws. budżetu zostały uznane za nie do przyjęcia "Źródło: tvn24"

Propozycje Komisji Europejskiej w sprawie budżetu Unii Europejskiej zostały określone jako nie do przyjęcia przez nasze kraje. To sygnał, że ostateczny kształt budżetu będzie dla państw Europy Centralnej dużo bardziej korzystny, niż to się niektórym wydawało - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki oświadczył na konferencji prasowej po warszawskim szczycie Together for Europe - High Level Summit, że wszystkie kraje biorące w nim udział wspierają unijną Politykę Spójności i Wspólną Politykę Rolną.

- Pierwotne propozycje Komisji Europejskiej (dotyczące budżetu unijnego - red.) zostały określone jako nie do przyjęcia przez nasze kraje, a więc jest to wyraźny sygnał, że budżet jaki zostanie przyjęty w przyszłym roku - najprawdopodobniej - będzie dla Polski, dla Rumunii, dla innych państw Europy Centralnej dużo bardziej korzystny, niż to się niektórym wydawało kilkanaście miesięcy temu - powiedział szef polskiego rządu.

Największa wartość UE

Morawiecki przekonywał, że kraje Europy Środkowej to obecnie "lokomotywa wzrostu gospodarczego dla całej Europy".

Premier dodał, że podczas debaty wskazywano na rosnącą siłę takich krajów, jak Chiny i Indie, a także na siłę USA.

- Wskazywaliśmy, że wspólny rynek, ta największa wartość UE, jeden wielki wspólny rynek, bez ceł, bez barier, bez przeszkód w świadczeniu usług, przepływie towarów, kapitału, osób, ta wielka wartość musi stać u podstaw siły całej Unii Europejskiej, siły gospodarczej UE na trzecią dekadę XXI wieku - podkreślił Morawiecki.

Przywrócenie większej swobody decydowania

Uczestnicy szczytu podkreślili istotę stosowania zasady subsydiarności. Morawiecki przypomniał przy tym, że polega ona na tym, iż państwa członkowskie UE powinny mieć swobodę decydowania w tych obszarach, w których rozstrzygnięcie problemów jest bardziej właściwe na poziomie tych państw niż na poziomie całej Wspólnoty.

- Tam, gdzie nie trzeba, tam UE powinna pozostawić państwom członkowskim ich kompetencje - przekonywał premier.

- My wskazujemy jednym głosem Europy Środkowej, że zasada subsydiarności nie tylko nie może być łamana, ale ona musi być przywrócona do pełnego stosowania - oświadczył Morawiecki.

Jak dodał, w tym kontekście uczestnicy szczytu omawiali m.in. politykę energetyczną UE i politykę klimatyczną.

Szef rządu zwrócił też uwagę, że podczas spotkania dyskutowany był problem luki w podatku VAT w UE.

- Luka w podatku VAT w całej UE to około 150 miliardów euro i raje podatkowe, czyli luka w podatku CIT. Raje podatkowe pozbawiają co najmniej 150 miliardów euro większość krajów członkowskich UE - wskazał premier.

Jego zdaniem "państwa Europy Centralnej są pozbawiane naszych podatków poprzez raje podatkowe z Europy Zachodniej".

Bariery ze strony bogatszych państw UE

Morawiecki podkreślił też, że w UE są stosowane podwójne standardy w stosunku do "produktów oraz zdarzeń gospodarczych, takich jak dopuszczalność pomocy publicznej albo świadczenie usług". Jak dodał, chodzi o to, "co mogłoby być silną stroną Rumunii, Polski, Węgier, Czech i Słowacji".

W tym kontekście wymienił: usługi budowlane, transportowe, logistyczne i informatyczne. - Tutaj napotykamy na coraz to trudniejsze do przejścia bariery ze strony tych bogatszych państw. A tam, gdzie swobodna wymiana jest ewidentnie w interesie tych wyżej rozwiniętych państw, tam tych barier nie ma - ocenił.

- Oprócz doświadczeń płynących z naszej akcesji, podczas debat przedyskutowaliśmy najważniejsze wyzwania stojące przed całą UE, przed całą Europą na najbliższą dekadę. Jest wyjątkowo pozytywnym doświadczeniem, że mówiliśmy właściwie jednym językiem o tych wyzwaniach, a to świadczy, że na Radach Europejskich, które są przed nami, będziemy reprezentowali nasze interesy, będziemy mówili wspólnym głosem i będziemy dzięki takim spotkaniom jak to, coraz bardziej skuteczni - zaznaczył premier.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
turwal
Panie Premierze.
Głos Polski w sprawie budżetu jest mało znaczący .
Niech Pan podziękuje Prezesowi i jego zagranicznej "polityce".
 • 8
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
trol lezbus
Nam sie nalezy!!!
 • 9
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
sceptyk1944
 • 9
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Szpilka1
Wymienione przez premiera kraje to lokomotywy tylko ze wstecznym biegiem!
 • 12
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane