• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Morawiecki: mieliśmy rację. Wicepremier mówi o szybkim rozwoju Polski

Morawiecki: Targi w Hanowerze to sukces Polski Odtwórz: Morawiecki: Targi w Hanowerze to sukces Polski
Morawiecki: Targi w Hanowerze to sukces Polski "Źródło: tvn24"

Targi w Hanowerze to ogromny sukces Polski, polskiego przemysłu, polskich przedsiębiorców. Jeden z nich powiedział mi wczoraj, że Polacy przez dwieście lat jeździli do Niemiec na roboty, a teraz po raz pierwszy przywieźli do Niemiec roboty - powiedział w programie "Jeden na Jeden" wicepremier Mateusz Morawiecki.

Jak dodał minister finansów i rozwoju, zrobiło to wrażenie na Niemcach, ponieważ "Polska nie kojarzy się do końca z supernowoczesną, zaawansowaną technologią" - A pokazaliśmy najlepszą stronę naszego przemysłu - podkreślił.

Kraj pierwszej prędkości

Pytany, czy targi zaowocują konkretnymi umowami i współpracą między Polską a Niemcami Morawiecki odparł, że jest już ona na bardzo wysokim poziomie.

- Polska jest prawie na takim samym miejscu, jeśli chodzi o eksport do Niemiec, jak Włochy. Jest dwa razy ważniejszym partnerem eksportowym niż Rosja, trzy razy ważniejszym partnerem eksportowym niż Turcja. Czyli nasze relacje idą w bardzo właściwym kierunku - mówił

Jak zaznaczył w Hanowerze podpisano szereg "ciekawych umów o partnerstwie i współpracy".

- Polska jest bardzo ważnym partnerem Niemiec. Takim, który staje się jednym z kluczowych graczy przemysłowych w Europie. Stąd nasz filar - reindustrializacja w Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - powiedział wicepremier

Stwierdził też, że Polska jest "krajem pierwszej prędkości rozwoju gospodarczego w Unii Europejskiej".

Rostowski na pewno się dziwi

Mateusz Morawiecki komentował też słowa byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego, który w poniedziałek w "Kropce nad i" powiedział między innymi, że "dobre wyniki polskiej gospodarki to zasługa dobrej koniunktury w Europie" i że Morawiecki jest "niekompetentny".

- Deficyt za ten rok może być znacząco poniżej trzech procent, ponieważ znakomicie nam idzie uszczelnianie systemu podatkowego, szczególnie dla wielkich korporacji międzynarodowych, czyli coś co poprzedni ministrowie finansów bardzo mocno zaniedbali i to na pewno frustruje - powiedział wicepremier.

- Na pewno niesamowicie się dziwi (Rostowski- red.), że są bardzo dobre wskaźniki, a rok temu słyszeliśmy, że miały być bardzo złe wskaźniki - powiedział.

- Popatrzyliśmy na to co odziedziczyliśmy i posuchę inwestycyjną zamieniliśmy w rozwój inwestycji i mieliśmy rację, a lukę w VAT i CIT zamieniliśmy na uszczelnienie systemu podatkowego - dodał.

Praca nad zachętami

Morawiecki zaprzeczył, żeby mówił o 10 tysiącach złotych dla tych, co nie przejdą na emeryturę tylko będą dalej pracować.

- Zespoły analityczne  w różnych resortach cały czas analizują najróżniejsze podejścia do tego. I owszem, pani Rafalska i ja myślimy o różnego rodzaju mechanizmach, które miałyby zachęcić do pozostania na rynku pracy tych, którzy mogą pozostać. Na razie konkretów w tej sprawie nie ma - powiedział.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ram
Loading...
ram
Na razie bazują na dorobku poprzedników, nawet skalę obrotów z Niemcami wypracowała poprzednia ekipa, a obecna rozgrywa to jedynie propagandowo. Na razie gospodarka okazuje się być odporna , ale niepewność zasiana nowymi pomysłami "dobrej zmiany" istnieje. No i kiedy przeproszą za to kłamstwo wyborcze pt. "Polska w ruinie" ?
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jawotr
Nie ma to jak przypisywać sobie cudze osiągnięcia - tylko, że to jest oszustwo.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kayy2
jak to jest przyjemnie przyjąć na swoje barki zasługi poprzednich ekip rzadzacych,az lezka w oku sie kreci ,wstyd PANIE MORAWIECKI!!!.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane