• rozwiń

Morawiecki: od bandytów odzyskaliśmy więcej niż otrzymujemy z Unii. Sprawdzamy słowa premiera

Morawiecki: odzyskaliśmy więcej środków niż środki unijne Odtwórz: Morawiecki: odzyskaliśmy więcej środków niż środki unijne
Morawiecki: odzyskaliśmy więcej środków niż środki unijne "Źródło: tvn24"

Odzyskaliśmy więcej pieniędzy niż środki unijne. Fundusze unijne są ważne, cieszymy się z nich, pomagają nam odnawiać chodniki, ale dużo więcej dobra przynosi rząd Prawa i Sprawiedliwości - mówił w weekend premier Mateusz Morawiecki. Sprawdzamy, jak się ma kampanijna retoryka do rzeczywistości.

- Pozyskaliśmy więcej środków od bandytów, mafii VAT-owskich, przestępców podatkowych. To jest w budżecie (…), więcej środków od tych bandytów, którzy swobodnie sobie hulali po państwie polskim za czasów PO i PSL; więcej środków odzyskaliśmy niż środki unijne - mówił w niedzielę Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Dębicy w województwie podkarpackim.

- Środki unijne są ważne, cieszymy się z nich, bo pomagają odnawiać chodniki, ale dużo więcej dobra przynosi rząd Prawa i Sprawiedliwości i właśnie dlatego będziemy dalej wprowadzać nasze zmiany - dodał szef rządu.

Pieniądze z Unii

Jak słowa premiera mają się do rzeczywistości? Sprawdziliśmy.

Od początku członkostwa Polski w Unii Europejskiej nasz kraj otrzymał 153,3 mld euro unijnego wsparcia. W odwrotną stronę popłynęło w tym czasie prawie 50,5 mld euro. Tak wynika z oficjalnych danych publikowanych przez resort finansów.

Oznacza to, że saldo rozliczeń pomiędzy Polską a Brukselą osiągnęło 102,8 mld euro. czyli "na czysto" otrzymaliśmy ponad 440 mld zł (stan na koniec sierpnia 2018 r.). Już za rządów PiS, w 2016 roku, saldo to wyniosło 5,4 mld euro, natomiast w 2017 roku - kolejne 7,5 mld euro.

Od początku rządów PiS (listopad 2015 - sierpień 2018) Polska otrzymała z Unii Europejskiej prawie 20 mld euro, czyli około 83 mld zł.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów w 2015 roku wpływy z VAT wyniosły ponad 123 mld zł, w 2016 roku - ponad 126 mld zł, a w 2017 roku - ponad 156 mld zł. Na koniec bieżącego roku rząd prognozuje kolejny wzrost do 167 mld złotych. - Ten wynik zostanie wykonany - przekonywał premier Morawiecki pod koniec sierpnia.

Na przyszły rok resort finansów prognozuje blisko 180 mld zł dochodów z VAT, co oznacza ich wzrost o 46 proc. w stosunku do początku kadencji PiS.

Luka VAT

Wzrost dochodów z VAT to jedno, natomiast uszczelnienie luki VAT-owskiej to drugie. Luka VAT to różnica pomiędzy realnymi wpływami z podatku, a wpływami możliwymi do osiągnięcia. Powstaje w konsekwencji zarówno oszustw podatkowych, jak również funkcjonowania szarej strefy czy niewydajności poboru podatków.

Uszczelnienie systemu podatkowego to jedna ze sztandarowych obietnic rządu Prawa i Sprawiedliwości. To m.in. w tym celu wprowadzony został mechanizm odwróconego VAT-u w budownictwie, czy ograniczenie (z 15 tys. euro do 15 tys. złotych) możliwości rozliczania się firm w gotówce. To też wreszcie zaostrzenie kar za wystawienie fikcyjnych faktur. Ważnym elementem uszczelniania podatków był także Jednolity Plik Kontrolny, przegłosowany przez parlament jeszcze za czasów PO-PSL, a pod rządami PiS - rozbudowany i upowszechniony.

Oficjalnych danych na ten temat nie ma, ale Morawiecki wielokrotnie podkreślał, ze rządowi udało się znacząco ograniczyć skalę oszustw podatkowych.

W listopadzie 2017 roku, jeszcze jako minister rozwoju i finansów, mówił, że do końca roku uda się uzyskać co najmniej 20 mld zł z uszczelnienia samego VAT, a dodając do tego inne podatki - 30 mld zł. - Tak działa poważne państwo. To zabraliśmy bandytom, oszustom i daliśmy ludziom - zaznaczył Morawiecki.

W lipcu bieżącego roku Morawiecki podczas swojego wystąpienia w Parlamencie Europejskim pochwalił się, że jego rząd poradził sobie z przestępcami wyłudzającymi zwrot podatku VAT. - Nasze zmiany doprowadziły do tego, że odzyskaliśmy z rąk mafii 10 miliardów euro (około 43 mld zł - red.) - przekonywał Morawiecki.

Skąd te sumy?

Firma doradcza PwC jeszcze w październiku ubiegłego roku roku szacowała, że w całym 2017 roku luka podatkowa w VAT w naszym kraju zmniejszy się o 13 miliardów złotych do 39 mld złotych.

Z kolei w czerwcowym komunikacie Ministerstwa Finansów czytamy, że "w 2017 r. poprawa dochodów z VAT dzięki lepszemu przestrzeganiu przez podatników obowiązujących regulacji wyniosła 10,8 mld zł (z 17,4 mld zł uzyskanych w latach 2016 - 2017)".

Resort finansów podał również, że w 2017 roku luka podatkowa uległa ograniczeniu o 6 punktów procentowych, ale wciąż wynosiła około 25 miliardów złotych. "Istnieje więc znacząca przestrzeń do poprawy w zakresie ściągalności podatku VAT w nadchodzących latach" - napisało ministerstwo. 

Skąd zatem 10 miliardów euro, które przy dużym zaokrągleniu dają 40 mld złotych? Premier Morawiecki mógł sięgnąć po dane dotyczące dochodów z VAT zapisanych w ustawie budżetowej na 2018 rok. Jeśli porównamy je do roku 2016, to zauważymy, że wzrosną one o około 40 mld złotych. Jednak wzrost wpływów z podatku VAT nie jest związany tylko z uszczelnieniem systemu podatkowego, ale przede wszystkim ze wzrostem gospodarczym i wzrostem konsumpcji.

Zdaniem analityków banku Credit Agricole w ubiegłym roku z 30 mld zł dodatkowych wpływów z VAT w stosunku do 2016 roku działania uszczelniające rządu przyniosły jedynie 12,5 mld złotych.

Nawet więc gdybyśmy wzięli pod uwagę nominalny wzrost wpływów z VAT za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości, czyli około 44 mld złotych (rok 2015 - 123 mld zł i rok 2018 - 167 mld zł), to wychodzi o połowę mniej niż otrzymaliśmy w tym czasie z Unii Europejskiej. A biorąc pod uwagę wyłącznie uszczelnienie systemu podatkowego, różnica w kwotach może być kilkukrotna.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (34)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
matiga
Ten człowiek mówi prawdę jak się pomyli. Na spotkaniach wyborczych rzuca danymi, których przeciętny człowiek nie potrafi sobie wyobrazić. Takie wypowiedzi powalają Polaka Szaraka (zapożyczone od Pana Tyma).
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
nero21
Morawiecki: od bandytów odzyskaliśmy więcej niż otrzymujemy z Unii.A ja jako "BANDYTA" nie bębę głosował nigdy na pis...i inni bandyci8 z drugiego sortu też Bez pozdrowień
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Aigiler_
Bez trybu panoramicznego zdjęcia z profilu premierowi nie zrobisz.
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Zahir
"pomagają nam odnawiać chodniki" twierdzi Pan Premier!

A tym czasem 2 mld pomocy z UE na autostradę ze Świnoujścia do Czech... niczego sobie te chodniki.
 • 7
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
matiga
Wszystkie autostrady i drogi szybkiego ruchu zostałyby w sferze marzeń gdyby nie pieniądze z UE. Proponuję tym kolumnom rządowym niech przemieszczają się tymi chodnikami i lokalnymi drogami, które mają w zamysłach remontować.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Policja OTWIERAĆ
Nie doczytałem do końca bo i po co? Jak Morawiecki to łże. Jak widzę założenie jest słuszne.
Prosty wniosek: Morawiecki = kłamstwo i nie ma co analizować.
 • 8
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
krzyhoo1
a te kolacyjki u Sowy&Druzja to opłacał prezes Morawiecki z własnej kieszonki, z pieniędzy klientów WBK, czy po prostu "konsumował" za nasze (czyli stawiał jakiś gość, co wtedy siedział przy korycie)?
 • 7
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
pcmaniak1980
Ludzie - ale oni i tak przynajmniej coś dla tego narodu umęczonego robią.
 • 0
 • 13
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Zahir
zechciał byś wymienić co - tak konkretnie, bo że coś robią to Pan Premier cały czas powtarza nawet na filmie powyżej - niestety znowu minął się z prawdą co artykuł dobitnie obnażył.
 • 8
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Ms363636
 • 10
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane