• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

Morawiecki: głęboko wierzę w strategię kosmiczną

Morawiecki: będziemy przeznaczać więcej pieniędzy na przemysł kosmiczny Odtwórz: Morawiecki: będziemy przeznaczać więcej pieniędzy na przemysł kosmiczny
Morawiecki: będziemy przeznaczać więcej pieniędzy na przemysł kosmiczny "Źródło: TVN24 BiS"

- Bardzo głęboko wierzę w strategię kosmiczną - powiedział we wtorek wicepremier Mateusz Morawiecki podczas konferencji "5 lat Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej". Zapowiedział, że rząd będzie przeznaczać więcej pieniędzy na przemysł kosmiczny.

- W Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest takim wiodącym azymutem gospodarczo-rozwojowym Polski, mamy poczesne miejsce dla strategii kosmicznych, ponieważ wierzymy, że różne efekty synergii, różne efekty pośrednie da się wyraźnie odszukać i odczytać w wielu innych sektorach, wielu innych branżach - mówił Morawiecki.

Więcej pieniędzy

Podkreślił, że "bardzo głęboko" wierzy w strategię kosmiczną. - Na pewno będziemy coraz większą pulę środków również dedykować na przemysł kosmiczny, na badania, na to wszystko, żeby nasz przemysł w szeroko rozumianym zakresie - i usługi - żeby nasza gospodarka była bardziej nasycona tym pierwiastkiem kosmicznym - powiedział wicepremier.

Zaznaczył, że dla niego najważniejsze jest, aby strategia rozwoju przemysłu kosmicznego i okołokosmicznego przekładała się na naszą rzeczywistość. Podkreślił przy tym, że zależy mu - oraz wicepremierowi, ministrowi nauki Jarosławowi Gowinowi - na przybliżeniu nauki do biznesu, co ma swój wyraz w legislacji.

Poza tym, jak wskazał, gdy Polska zaczynała swoją przygodę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), mieliśmy 50-60 firm, które zajmowały się przemysłem kosmicznym. - Dzisiaj jest 350-360 takich firm po pięciu latach - poinformował Morawiecki.

Zainteresowanie polskich firm

Wiceszefowa resort rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała podczas konferencji "5 lat Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej", że "górnictwo kosmiczne, to obszar, którym zainteresowanych jest wiele polskich firm, także start-upów, ale także jeden z polskich globalnych championów - KGHM".

- Przyglądamy się temu, mamy nadzieję, że kilka z tych projektów znajdzie zainteresowanie zarówno w pozyskaniu środków z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jak i w niedalekiej przyszłości w projektach z Europejskiej Agencji Kosmicznej - zaznaczyła.

Jak wskazała Emilewicz, dzisiaj jest to niewielki obszar. - Dzisiaj, jakbyśmy mieli patrzeć statystycznie na podmioty zainteresowane, to jest kilkanaście. Jest to ambitne podejście. Obiecujące jest tu na pewno partnerstwo firmy KGHM (...) i również już dzisiaj finansuje kilka spółek zainteresowanych tym obszarem - podkreśliła.

Górnictwo kosmiczne, znane również jako asteroid mining, to gałąź przemysłu przyszłości, związana z pozyskiwaniem surowców naturalnych z przestrzeni kosmicznej.

W 2015 roku Stany Zjednoczone wprowadziły w ustawodawstwie wewnętrznym wstępne regulacje dotyczące wydobycia pozaziemskiego i własności surowców. Z kolei Luksemburg, od lat inwestuje w dobrze rokujące finansowo projekty sektora kosmicznego. Japonia z kolei rozważa wydobycie surowców na Księżycu.

"Porządkowanie kosmicznych śmieci"

Wiceminister rozwoju zapowiedziała także, że prace nad projektem ustawy o działalności kosmicznej oraz Krajowym Rejestrze Obiektów Kosmicznych zakończą się do końca roku, by z początkiem przyszłego roku trafił do Sejmu.

Emilewicz wyjaśniła, że projekt został wpisany do wykazu prac Rady Ministrów w lipcu. We wrześniu trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak powiedziała, to ustawa, która reguluje zasady działalności podmiotów, które mogą wysyłać coś w przestrzeń kosmiczną. Dodała, że reguluje również zasady odpowiedzialności za to, co w przestrzeń kosmiczną zostaje wypuszczone i za ewentualne szkody, jakie mogą wyrządzić obiekty wypuszczone w przestrzeń kosmiczną.

- To jest ustawa, która z jednej strony wynika z umów międzynarodowych, jakie podpisała Polska, a z drugiej jest też dowodem odpowiedzialności, ponieważ już dzisiaj Polska jest bardzo aktywna w przestrzeni kosmicznej, ma bardzo wiele do powiedzenia, a więc powinniśmy regulować i te procesy - oceniła Emilewicz.

Wiceminister podkreśliła, że wiele polskich firm interesuje się tym obszarem. - Co więcej jest również zainteresowanie porządkowaniem kosmicznych śmieci, bo to jest dzisiaj bardzo duży problem. Wiemy, jak wiele ton materiałów, które zostały z Ziemi wypuszczone jest dzisiaj w kosmosie - wskazała wiceszefowa resortu rozwoju. Dodała, że porządkowanie tych "kosmicznych śmieci" jest dzisiaj jednym "z technologicznych wyzwań".

Zobacz całe wystąpienie wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane