• rozwiń
  • WIG20 2201.75 -0.57%
  • WIG30 2537.82 -0.50%
  • WIG 57264.89 +0.87%
  • sWIG80 11493.78 +0.17%
  • mWIG40 3957.52 +0.42%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:13

Dostosuj

Temat: Paradise Papers

"Może chodzić o miliardy niezapłaconych podatków". Morawiecki apeluje w sprawie Paradise Papers

Paradise Papers. Morawiecki chce niezwłocznego zajęcia się sprawą Odtwórz: Paradise Papers. Morawiecki chce niezwłocznego zajęcia się sprawą
Paradise Papers. Morawiecki chce niezwłocznego zajęcia się sprawą "Źródło: tvn24"

Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej powinny niezwłocznie zająć się tematem Paradise Papers, gdyż mówimy najpewniej o miliardach niezapłaconych podatków, które uszczupliły budżety państw członkowskich - uważa wicepremier Mateusz Morawiecki.

W przekazanym w poniedziałek przez Ministerstwo Rozwoju oświadczeniu Morawiecki zwrócił uwagę, że "Unia Europejska powinna silnym głosem walczyć o skończenie z praktykami podatkowymi, które łamią zasady solidarności i elementarnej sprawiedliwości".

"Doniesienia prasowe ostatnich dni pokazują, że polskie zabiegi o nowy międzynarodowy ład podatkowy są jak najbardziej uzasadnione" - skomentował informacje ujawnienie przez międzynarodowy zespół dziennikarzy śledczych tak zwanych Paradise Papers.

Chodzi o ustalenia międzynarodowego konsorcjum dziennikarzy śledczych w Waszyngtonie oraz 380 dziennikarzy z 70 krajów. Ich zdaniem w interesy w oazach podatkowych zamieszanych jest wiele wpływowych osób na całym świecie. W dokumentach pojawiły się nazwiska ponad 120 polityków z prawie 50 krajów, a także między innymi osób bardzo bogatych, sportowców i przedsiębiorców.

Apel wicepremiera

"Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej powinny niezwłocznie zająć się tematem Paradise Papers, gdyż mówimy najpewniej o miliardach niezapłaconych podatków, które uszczupliły budżety państw członkowskich. Raje podatkowe to niezbudowane szpitale i drogi w Polsce, we Włoszech, na Słowacji czy w Hiszpanii. Raje dla nielicznych, to spadek poziomu życia dla 99 procent społeczeństw" - ocenił Morawiecki.

Zdaniem wicepremiera pokazuje to, że "problem rajów podatkowych i uwikłania globalnej elity w ukrywanie swojego majątku przed narodowymi organami podatkowymi jest globalnym problemem dotyczącym ludzi władzy i biznesu". "Funkcjonowanie rajów podatkowych tak długo było możliwe tylko dzięki skali zaangażowania ludzi i korporacji z pierwszych stron gazet" - zaznaczył Morawiecki.

Według wicepremiera "Lux Leaks i Panama Papers były przełomem, ale Paradise Papers może okazać się wstrząsem sejsmicznym, po którym globalna percepcja rajów podatkowych zmieni się na zawsze".

Morawiecki zaznaczył, że "płacenie podatków nie może być obowiązkiem, od którego obowiązuje immunitet dla najbogatszych i globalnych korporacji". "Sprawiedliwość polega na równości wobec prawa. Raje podatkowe nie mogą być przywilejem możnych, strzegącym ich przed partycypacją w kosztach funkcjonowania współczesnych państw, bo przecież współczesna gospodarka już i tak premiuje właścicieli kapitału kosztem reszty społeczeństwa" - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że "raje podatkowe to podwójny przywilej kapitalizmu nielicznych, w którym interesy większości są lekceważone". "Tylko nowy model republikańsko-demokratycznego kapitalizmu może pomóc odbudować dobrobyt dla wszystkich i jest to wielkie wyzwanie współczesnej Europy" - ocenił Morawiecki.

Przypomniał, że "Polska jest od dwóch lat europejskim liderem w redukowaniu luki VAT, a także jednym z pierwszych państw, które regularnie podnosi problem rajów podatkowych na spotkaniach unijnych ministrów finansów".

Wicepremier w swoim oświadczeniu przypomniał też, że Uniwersytet w Amsterdamie zakończył ostatnio program badania jurysdykcji, "gdzie najczęściej udają się bogaci ludzie i bogate firmy, aby zyskać na korzystnych rozliczeniach podatkowych". Zwraca uwagę, że zdaniem zespołu badawczego z tego uniwersytetu trzy główne raje podatkowe to Szwajcaria, Holandia i Wielka Brytania. Kraje te "stosują najtrudniejsze do wychwycenia formy unikania płacenia uczciwych podatków w miejscach, gdzie przychód i dochód powstają".

"Apelujemy do społeczeństw tych krajów, aby wywarły presję na swoich przywódców politycznych, żeby te już dziś najwyżej rozwinięte i najbogatsze kraje świata nie stosowały dumpingu podatkowego wobec słabszych państw, zwłaszcza takich jak Polska, które historia, nie z naszej winy, potraktowała mniej łaskawie czy po prostu brutalnie" - czytamy w oświadczeniu wicepremiera.

"Problem rajów podatkowych da się rozwiązać tylko na globalnym poziomie, dlatego też konieczna jest umowa podobna do dawnego Bretton Woods, która zawierałaby nowe reguły międzynarodowego prawa podatkowego. Unia Europejska powinna silnym głosem walczyć o skończenie z praktykami podatkowymi, które łamią zasady solidarności i elementarnej sprawiedliwości" - mówił Morawiecki.

Paradise Papers

Blisko sto mediów na całym świecie ujawniło tak zwane Paradise Papers. Z zaprezentowanych ponad 13 mln dokumentów wynika, że wiele najważniejszych osób na świecie transferowało pieniądze do rajów podatkowych.

Dotyczy to między innymi członków gabinetu i doradców prezydenta USA Donalda Trumpa, rodziny prezydenta Rosji Władimira Putina czy współpracowników premiera Kanady Justina Trudeau.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zajadacz
Ludzie ciężko i uczciwie pracują, żeby mieć pieniądze. Potem przychodzi państwo i przymusem oraz przemocą zabiera je im w postaci podatków. Nic dziwnego, że się buntują i uciekają tam, gdzie nie są okradani.
 • 3
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane