• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

"To dowód, że kierunek zmian nie budzi niepokoju". Morawiecki o decyzji Fitch

"To dowód, że kierunek zmian nie budzi niepokoju". Morawiecki o decyzji Fitch
Foto: TVN24 BiS Foto: Zdaniem wicepremiera Morawieckiego decyzja agencji Fitch dowodzi, że kierunek zmian w polskiej gospodarce nie budzi niepokoju

- Decyzja agencji Fitch dowodzi, że kierunek zmian w polskiej gospodarce nie budzi niepokoju międzynarodowych instytucji finansowych - mówi wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

- Cieszę się, że obiektywnie oceniono naszą diagnozę i rozwiązania, które przedstawiliśmy Polakom - powiedział Morawiecki.

- Na rating Polski powinien pozytywnie wpływać przedstawiony w ramach Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Program Budowy Kapitału Polaków, podnoszenie poziomu oszczędności - powiedział Morawiecki. Ocenił, że wpływ programu na finanse publiczne to m.in. prawdopodobna obniżka deficytu budżetowego o około 0,1-0,2 proc. PKB, a także spadek długu publicznego o 2 pkt proc.

Zdaniem Morawieckiego przewidziane w nim instrumenty rozwoju rynku obligacji powinny przyciągnąć nowe środki, dzięki którym obniży się poziom zadłużenia zagranicznego, a także spadnie koszt obsługi zadłużenia Polski. Zauważył też, że wzrost krajowych oszczędności zapewni lepszy bilans płatniczy, a dzięki napływowi kapitału inwestycyjnego perspektywa wzrostu PKB poprawi się o 0,4 proc.

Zapytany o wpływ wydarzeń w Turcji na kurs złotówki, Morawiecki ocenił, że decyzja Fitch pozytywnie wpłynie na stabilność naszej waluty, której kurs może krótkotrwale osłabnąć po tym, jak lira turecka straciła ok. 4 proc. do euro i dolara.

O decyzji

Agencja ratingowa Fitch utrzymała w piątek długoterminowy rating Polski na poziomie A minus oraz A, odpowiednio dla zobowiązań w walutach obcych i w walucie krajowej, utrzymała też stabilną perspektywę. Zdaniem Fitch rating odzwierciedla m.in. solidne fundamenty makroekonomiczne polskiej gospodarki.

 

Niedawno analityk S&P tłumaczył na antenie TVN24 BiS decyzję o obniżce oceny kredytowej Polski:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jawotr
Jak ranking obniżany to agencja jest głupia, ale jak nie obniżany to dlatego, że tacy jesteśmy świetni... ani jedno, ani druge nie jest prawdą.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
janosik_kieblesz
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
ZAK
Loading...
ZAK
Morawieckiego opinie mam osobiście w czterech literach.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane