• rozwiń
  • WIG20 2312.79 -0.27%
  • WIG30 2655.18 -0.53%
  • WIG 59759.16 -0.56%
  • sWIG80 11948.34 -0.51%
  • mWIG40 4165.76 -1.73%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Centralny Port Komunikacyjny kluczowym projektem infrastrukturalnym"

Wicepremier Mateusz Morawiecki o budowie Centralnego Portu Lotniczego Odtwórz: Wicepremier Mateusz Morawiecki o budowie Centralnego Portu Lotniczego
Wicepremier Mateusz Morawiecki o budowie Centralnego Portu Lotniczego "Źródło: tvn24"

Centralny Port Komunikacyjny jest kluczowym projektem infrastrukturalnym - ocenił na konwencji Zjednoczonej Prawicy wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Zapowiedział budowę mostów, które zwiększą szansę na rozwój podzielonych przez rzeki regionów.

- Jak patrzymy na wielkie zmiany, które są nam potrzebne, to myślimy oczywiście o infrastrukturze - podkreślił Morawiecki. Zapowiedział m.in. budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.

"Serce Polski"

- To jest dla nas kluczowy projekt infrastrukturalny, bijące serce komunikacyjne Polski, porównywalne z Gdynią dla II Rzeczpospolitej. Będzie wybudowany i będzie szybciej wybudowany niż się wielu przeciwnikom tej inwestycji wydaje. Przełamiemy ten imposybilizm, który królował w Polsce przez wiele lat - zapewnił wicepremier.

Podkreślił, że rozważana jest budowa kolei dużych prędkości. - Polska jest krajem dość owalnym, nie tak bardzo rozległym, jak byśmy sobie życzyli. Koleje dużych prędkości bardzo szybko pomogłyby w (...) dobrej komunikacji wielu naszych bardzo dużych aglomeracji - wskazał.

Nowoczesny projekt

Morawiecki zaznaczył, że polski zespół bierze udział w projekcie budowy pociągu próżniowego Hyperloop. - Kto wie, może po tych drogach, które wytyczymy dla kolei dużych prędkości, kiedyś będą jeździły pociągi próżniowe. Chcemy technologicznie, w sposób zaawansowany zdobywać nowe przyczółki - mówił.

Zadeklarował, że będą też środki na budowę nowych mostów. - Polska jest podzielona przez piękne polskie rzeki (...), ale one często (...) jednocześnie powodują pewien rozziew, pewien rozdźwięk między poszczególnymi regionami. Jest co najmniej osiem, dziesięć mostów, których bardzo brakuje - stwierdził Morawiecki. Wśród nich wymienił m.in. miejsce między Kazimierzem Dolnym i Janowcem, czy brak mostu na 75-kilometrowym odcinku Wisły od Góry Kalwarii do Dęblina.

- Wiele takich inwestycji jest potrzebnych. Mając na uwadze, jak zwiększa to szanse regionów, jak zwiększa to szanse na przyciągnięcie inwestorów, my na pewno wybudujemy więcej mostów w najbliższych sześciu latach, niż dzisiaj jest to w planie. Te mosty w najbliższym czasie zostaną zaplanowane i rozpoczniemy proces budowy - dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
dugma
"Polska jest krajem .... nie tak bardzo rozległym, jak byśmy sobie życzyli" - czyżby freudowskie przyznanie, że marzy mu się Polska od morza do morza?
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane