• rozwiń

Morawiecki o zarzutach wobec Polski: 95 procent dyskusji jest nieporozumieniem

Morawiecki: chcemy wyczyścić tę zgniliznę Odtwórz: Morawiecki: chcemy wyczyścić tę zgniliznę
Morawiecki: chcemy wyczyścić tę zgniliznę

- Będziemy w stanie wyjaśnić, że 95 procent dyskusji jest nieporozumieniem i złym rozumieniem tego, co się dzieje w Polsce. Też ze strony Komisji Europejskiej - powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Brukseli Mateusz Morawiecki.

- W Polsce większość ludzi jest proeuropejska i popiera integrację – powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Brukseli Mateusz Morawiecki. Zdaniem ministra wprowadzenie Europy dwóch prędkości nie jest to najgorsza rzecz, która mogłaby się wydarzyć. Morawiecki przypomniał, że przecież nie wszystkie kraje były częścią strefy Schengen.

- Musimy się troszczyć o wspólny mianownik , który nie powinien być nazbyt niski. Powinniśmy mieć platformę dla współpracy - dodał.

Minister Morawiecki podkreślał, że wolność zapewnienia usług jest jedną z wolności traktatów rzymskich, które nie działają. - A pozostałe działają. Są mocno egzekwowane przez Komisję Europejską. Tymczasem wolność usług, która mogłaby być substytutem dla migracji, nie działa – tłumaczył.

Dumping socjalny

Pytany o dumping socjalny – kwestię którą w trakcie kampanii wyborczej podnosił Emmanuel Macron – wicepremier powołał się na wolność usług.

- Kiedy popatrzy się na parkingi pod Paryżem, to widać rumuńskie, polskie, czeskie samochody, bo duża część usług transportowych w tej chwili znajduje się w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, ale nie będziemy mieli przeciwnego obrazu z kierowcami francuskimi.  Musimy pamiętać, że po 25 latach transformacji mamy wiele niemieckich banków i francuskich firm w Polsce. Nie ma czeskich firm w Paryżu, czy Berlinie. Kiedy wolność usług zaczęła działać na korzyść Europy Środkowo-Wschodniej Francuzi i Niemcy chcieliby to zatrzymać. Nie jest to uczciwe. Te wolności pracują na korzyść krajów bogatszych - wyjaśnił.

W Brukseli poruszono także kwestię planu Morawieckiego I repolonizacji gospodarki. Jak wyjaśniał Mateusz Morawiecki w tym temacie funkcjonuje wiele nieporozumień.

- Indeksy wskazują, że jesteśmy otwarci na zagraniczny kapitał i jesteśmy rekordzistami zagranicznego kapitału w Polsce – mówił. - Nie mamy programów systematycznej repolonizacji. To nieporozumienie – dodał.

Sytuacja polityczna

Tłumacząc sytuację polityczną w Polsce Morawiecki przyznał, że są pewne napięcia polityczne, ale nie powinny one wpłynąć na wzrost gospodarczy. - Chcemy pozostać gdzieś pośrodku - podkreślił odnosząc się go europejskich "ekstremizmów".

- Przez 25 lat był jeden i ten sam establishment, który zarządzał Polską. Byłem częścią tego, byłem częścią sektora bankowego, prezesem banku przez dziesięć lat (...) Jestem w stanie dostrzec dość precyzyjnie obie strony i ich argumenty - tłumaczył wicepremier.

Jego zdaniem, kiedy PiS doszło do po raz pierwszy faktycznie postkomunistyczny establishment został odsunięty od władzy i teraz jest niezadowolony.  - Byli tak niezadowoleni, że wytworzyli wszystkie te problemy i generowali dyskusję na temat procedury praworządności itd. – powiedział.

Przypomniał, że w przeszłości podobna sytuacja miała miejsce w przeszłości we Francji.

Reforma sądownictwa

- Chcemy wyczyścić tę zgniliznę. Chcemy, aby system sądowniczy był bardziej efektywny. Ten rząd, który reprezentuję, działa dla 70-80 procent ludzi o wiele lepiej niż poprzednie rządy – podkreślił. Dodał, że niezależnie od "wściekłych" ataków rząd ma znaczące poparcie.

Odniósł się też do groźby ograniczenia funduszy strukturalnych z powodu "naruszenia fundamentalnych wartości".

- Jest to coś, co biorę pod uwagę. Myślę, że będziemy w stanie to wyjaśnić, 95 proc. dyskusji jest nieporozumieniem i złym rozumieniem tego, co się dzieje w Polsce. Też ze strony Komisji Europejskiej – powiedział dodając, że nie jest tym zaniepokojony.

- Polska walczyła o wolność i wolność innych narodów i jesteśmy z tego dumni. Ruch Solidarności, którego byłem częścią. Dzisiaj ci ludzie chcą stworzyć bardziej demokratyczny system. Muszą walczyć ze swoimi oponentami wywodzącymi się z establishmentu i to tworzy nerwowość. Będziemy w stanie wyjaśnić prawdziwe powody zmian sądownictwa – podsumował.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (15)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Marginata60
Panie Morawiecki, idąc za tokiem rozumowania pańskiego ojca cyt. "prawo, które nie służy narodowi jest bezprawiem", można by zadać pytanie: czy wszystkie przepisy, na podstawie których obywatel może zostać ukarany są bezprawiem? Przecież jeżeli działają na szkodę obywateli (narodu), to nie powinno się takich przepisów uchwalać.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
chłopzjajami
ależ to straszne p. ministrze, że większość rodaków jest za pozostaniem w unii, bo mielibyście w narodzie poparcie, by skończyć z udzxiałem w tej zgniliźnie, a tak to klapa, póki co referendum ws. wyjścia z UE pachnie klapą i nikt go nie ogłosi..
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
andrzej_buras
Na całym świecie mówią że Polska teraz to kraj bezprawia i haosu a PIS mówi że jest dobrze obywatelom tylko oni jeszcze tego nie wiedzą
 • 6
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
elbezet
- ci obywatele, którym PO/PSL mówiło iż jest dobrze na "zielonej wyspie" tylko onie jeszcze tego nie wiedzą nie poszli na demokratyczne wybory i PiS wziął całą władzę na Polską.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
walpa3
Większość Polaków nie chce waszych zmian. Nawet część Waszych wyborców teraz żałuje swojego wyboru.
Ośmieszacie Polskę!
Teraz zgnilizna bardziej kojarzy się z pisem...
 • 12
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij
JustMike83
Powiem tak. Jak PIS nie użyje obraźliwego słowa to jest niezadowolony.
 • 9
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
pytajacy
Gdyby nie użyli obraźliwego słowa, to trzeba by użyć jakiś argumentów merytorycznych. Tych nie ma
 • 4
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane