• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Media: pomysły gospodarcze kością niezgody. Nie wszyscy popierają wicepremiera

Media: pomysły gospodarcze kością niezgody. Nie wszyscy popierają wicepremiera
Foto: P. Tracz / KPRM, domena publiczna/Flickr Foto: Morawiecki musi walczyć z rządem o swoje koncepcje

Jak donoszą media, niektóry czołowi politycy PiS przeciwstawiają się Mateuszowi Morawieckiemu. Według tych doniesień, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński niechętnie odnoszą się do koncepcji ułatwień dla przedsiębiorców, a minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk spiera się o kierowanie sztandarowym programem: Mieszkanie Plus. Morawiecki miałby z kolei nie popierać do końca koncepcji jednolitego podatku.

Rząd na najbliższym posiedzeniu zajmie się nowelizacją kodeksu postępowania administracyjnego, który m.in. miał być poszerzony o pakiet ułatwień dla przedsiębiorców. Jedną ze zmian jest zastąpienie wysokich grzywien upomnieniami.

Bez zaufania do biznesu

Jak informują dziennikarze „Gazety Wyborczej”, projekt ten miał być przyjęty już kilka tygodni temu i zaprezentowany na Kongresie 590 pod Rzeszowem. Wicepremiera zablokowali wówczas minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Jak wskazują rozmówcy dziennikarzy „GW”, „Ziobro i Kamiński nie mają zaufania do biznesu”. Są spadkobiercami wyrażanej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego zasady: „jak ktoś ma pieniądze, to skądś je ma”.

Według rozmówców "GW" Morawiecki jest ponadto niechętny jednolitemu podatkowi, nad którym pracuje szef komitetu stałego Henryk Kowalczyk.  Będzie przekonywał Beatę Szydło, by rząd odstąpił od tego pomysłu.

Mieszkanie Plus

Z kolei jak donoszą dziennikarze RMF FM, Andrzej Adamczyk z MIB spiera się z Morawieckim o to, kto będzie kierował programem Mieszkanie Plus.

Rywalizują ze sobą o to, kto przygotuje „korzystniejszą dla siebie ustawę o programie budowy tanich mieszkań na wynajem”.

Obecnie zarządza nim zespół podlegający pod Morawieckiego, którzy działają w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju. Resort infrastruktury i budownictwa przygotowuje jednak autonomiczny projekt, który zakłada prawo do dowolnego kształtowania polityki i władz funduszu, który ma zarządzać programem Mieszkanie Plus.

 

Zobacz: Morawiecki o przyczynach niższego wzrostu PKB (Film z 29.11.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
prawdzic
Jeden "rząd ", 100 całkowicie niezbieżnych pomysłów ! Mógłby zareagować """"""""""""""naczelnik """""""""""""" !! Ba,o ekonomii, nie ma Z I E L O N E G O pojęcia !!!
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane