• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Morawiecki o budżecie na przyszły rok: mogą nastąpić pewne przesunięcia

Wicepremier Mateusz Morawiecki o nadwyżce w budżecie Odtwórz: Wicepremier Mateusz Morawiecki o nadwyżce w budżecie
Wicepremier Mateusz Morawiecki o nadwyżce w budżecie "Źródło: TVN24 BiS"

Projekt przyszłorocznego budżetu mogą czekać kosmetyczne zmiany - poinformował w poniedziałek wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że ewentualne przesunięcia środków w stosunku do pierwotnego projektu "będą bardzo niewielkie". Projekt ustawy budżetowej na 2018 rok - to jeden z najważniejszych punktów wtorkowego posiedzenia rządu. W projekcie założono deficyt sektora finansów publicznych w 2018 roku w wysokości 2,7 procent PKB, a wzrost gospodarczy na poziomie 3,8 procent.

- Mogą być zmiany kosmetyczne w projekcie budżetu na przyszły rok - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Morawiecki, który w Brukseli będzie brał udział w konferencji nt. przyszłego budżetu UE.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów dodał, że po rozmowach na Radzie Dialogu Społecznego oraz z innymi resortami "mogą nastąpić pewne przesunięcia, ale będą one bardzo niewielkie w stosunku do wyjściowego budżetu".

Budżet na 2018 rok

Zgodnie z planem posiedzenia rządu, Rada Ministrów we wtorek ma przyjąć projekt budżetu na przyszły rok. Pod koniec sierpnia rząd przyjął wstępny projekt ustawy budżetowej. Według wstępnego projektu budżetu na 2018 r. deficyt ma nie przekroczyć 41,5 mld zł. Dochody zaplanowano w wysokości 355,7 mld zł, wydatki budżetu państwa w wysokości 397,2 mld zł.

W projekcie założono też deficyt sektora finansów publicznych w 2018 r. w wysokości 2,7 proc. PKB, wzrost gospodarczy na poziomie 3,8 proc., bezrobocie w wysokości 6,4 proc., a średnioroczną inflację na 2,3 proc.

Rząd zakłada wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz wzrost emerytur i rent w wysokości 6,3 proc., wzrost spożycia prywatnego w ujęciu nominalnym o 5,9 proc. W tzw. budżecie środków europejskich na rok 2018 ustalono, że dochody tego budżetu wyniosą 64,8 mld zł, wydatki 80,2 mld zł, a deficyt 15,5 mld zł.

Podczas niedawnego spotkania z Radą Dialogu Społecznego wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podkreślał, że w budżecie są założone takie wartości, z "których wynika zdolność do generowania większej puli wydatków, a więc inwestycji i świadczeń społecznych". Poziom wydatków - mówił - oparty jest o uszczelnienie systemu podatkowego i "agresywne wymiary ściągalności podatków".

Według wcześniejszych wypowiedzi Morawieckiego, np. na realizacje Programu 500+ ma być przeznaczone blisko 25 mld zł. Z kolei wydatki na emerytury i renty mają się zwiększyć o około 19 mld zł, z czego ponad 9 mld zł wynika z obniżenia wieku emerytalnego. O niemal 6 mld zł mają wzrosnąć wydatki na zdrowie, a na obronność o 4 mld zł.

Projekt budżetu ma także zapewniać kontynuację programu restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Ma umożliwić realizację dofinansowania do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych dla osób, które ukończyły 75. rok życia.

Zapewnia także finansowanie zadań w obszarze mieszkalnictwa, w tym pakietu "Mieszkanie Plus", a także finansowanie Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020. Ma sfinansować koszty dalszego podwyższenia tzw. kwoty wolnej od podatku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane