• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Morawiecki: moim marzeniem byłoby, żeby Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii wrócili

Morawiecki: Chcę, żeby Polacy wrócili z Wielkiej Brytanii do Polski Odtwórz: Morawiecki: Chcę, żeby Polacy wrócili z Wielkiej Brytanii do Polski
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Foto: Gościem "Faktów po Faktach" był Mateusz Morawiecki | Video: Morawiecki: Chcę, żeby Polacy wrócili z Wielkiej Brytanii do Polski

To są ludzie z niesamowitym doświadczeniem, z kapitałem finansowym, ale też z kapitałem doświadczeń - mówił o Polakach pracujących w Wielkiej Brytanii Mateusz Morawiecki. Wicepremier w "Faktach po Faktach" w TVN24 wyjaśniał też, że Brexit niesie zagrożenia również dla naszej gospodarki.

Morawiecki stwierdził, że "cały świat został zaskoczony Brexitem". - Liczyłem na to, że Wielka Brytania opowie się za pozostaniem w Unii Europejskiej. My na posiedzeniu Rady Ministrów dyskutowaliśmy na ten temat bardzo wnikliwie, zarówno od strony politycznej, jak i gospodarczej. Rozważaliśmy wszystkie potencjalne scenariusze - powiedział wicepremier.

- Musimy skrupulatnie negocjować warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - dodał.

Zagrożenia

Pytany o zagrożenia dla polskich przedsiębiorców, wynikające z Brexitu, odpowiedział, że dla nich bardzo ważne jest teraz to, czy dalej będą mogli eksportować swoje dobra czy usługi do Wielkiej Brytanii. - Wielka Brytania jest partnerem numer dwa dla Polski. Jest to 11 mld euro eksportu rocznie, czyli 50 mld zł. Jeżeli ten eksport uległby ograniczeniu o 5, 10 czy 20 proc., to na pewno będzie to miało duży wpływ na sytuację gospodarczą tych małych i średnich firm - tłumaczył wicepremier.

Morawiecki wspomniał także o Polakach pracujących na Wyspach. - Na pewno jest to około milion pracowników. Moim marzeniem byłoby, żeby oni wrócili do Polski. Chciałbym, żebyśmy tworzyli jak najwięcej miejsc pracy. To są ludzie z niesamowitym doświadczeniem, z kapitałem finansowym, ale też z kapitałem doświadczeń. Znają nie tylko język angielski, ale też wiedzą, jak funkcjonuje instytucja bardzo dojrzałego państwa - przekonywał.

Gość "Faktów po Faktach" wierzy, że polski rynek pracy jest w stanie wchłonąć kilkaset tysięcy nowych pracowników. - Zakładam, że jest to możliwe - powiedział Morawiecki - W perspektywie dwóch, trzech lat chciałbym, żeby co najmniej 100-200 tysięcy osób zdecydowało się na powrót. To są ludzie z fantastycznymi doświadczeniami, potrzebujemy ich tu w kraju - wyjaśniał.

Podkreślił też, że rząd będzie starał się negocjować, "żeby Polacy, którzy już zadomowili się w Wielkiej Brytanii, nie byli traktowani gorzej niż Brytyjczycy" - To jest rzecz jasna - zaznaczył.

Zaproszenie do Warszawy

Morawiecki ocenił, że przez Brexit rynki finansowe czeka wiele miesięcy niepewności. - Rynki finansowe zostały zaskoczone bardziej niż wielu polityków. Pokazują to turbulencje na giełdach. Te spadki były bardzo istotne, na niektórych giełdach większe niż po upadku banku Lehman Brothers - mówił.

Podkreślił jednocześnie, że dzięki Brexitowi przed Polską otworzyła się szansa. - City w Londynie, czyli to wielkie centrum finansowe świata, będzie miało pewne dylematy do rozwiązania. W tym również, w jaki sposób dalej świadczyć usługi kontynentalnej części Unii Europejskiej. Zapraszam więc do Warszawy, która jest centrum rosnącym, a nasza gospodarka będzie się rozwijała dużo szybciej niż gospodarki strefy euro, które są w stagnacji. W Warszawie będzie się dużo działo - przekonywał.

Cała rozmowa z ministrem Mateuszem Morawieckim:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (69)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
aleksander_wasniowski
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
nero21
wyjechali na własny koszt.Często całe rodziny robiły zrzutkę na ich wyjazd i zachaczenie się. I teraz co? Bo jakiś pisowiec sobie "marzy?"
 • 7
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
garou
Panie Morawiecki, a do czego mają wracać? Do tych marnych groszy za godzinę, czy może do pana - pan im dopomoże z własnych oszczędności nagromadzinych podczas prezesury w BZWBK?
 • 6
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane