• rozwiń

Morawiecki: kryzys wokół Trybunału nie niepokoi inwestorów

Morawiecki: kryzys wokół Trybunału nie niepokoi inwestorów
Foto: Flikr / Kancelaria Premiera (Public domain) Foto: Morawiecki: kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego nie niepokoi inwestorów

W ocenie wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce nie ma wpływu na gospodarkę i zagranicznych inwestorów.

Morawiecki był o to pytany na spotkaniu z dziennikarzami w Rzeszowie.

"Nie widzę zaniepokojenia"

Zdaniem wicepremiera, konflikt "raczej osadza się w mediach, w prasie, w dyskusjach".

- Nie widzę wśród inwestorów zagranicznych tego typu zaniepokojenia – powiedział w środę wicepremier.

Dodał, że widzi natomiast "ogólne zaniepokojenie" m.in. inwestorów "związane z sytuacją na Ukrainie, w ogóle geopolityczną sytuacją związaną z imigracją, zamachami terrorystycznymi".

- To jest coś co niepokoi przedsiębiorców, a kwestie praworządności w Polsce właściwie nikt nie kwestionuje – podkreślił Morawiecki.

Pakiet dla przedsiębiorców

W trakcie spotkania z mediami wicepremier powiedział też, że jeszcze przed wakacjami opracowany zostanie pierwszy pakiet ustaw wspierających przedsiębiorców.

- Chcielibyśmy, żeby to był zauważalny pakiet dla władzy i biznesu. Zaczniemy o nim komunikować już w maju, a jeszcze przed wakacjami przejdzie przynajmniej przez rząd, jeżeli nie przez parlament – mówił Morawiecki.

Pięć filarów

Wicepremier spotkał się w Rzeszowie z przedsiębiorcami, którym przedstawił "Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". Podkreślił, że jest to strategia zrównoważonego rozwoju gospodarczego kraju.

Plan opiera się na pięciu filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale dla rozwoju, ekspansji zagranicznej oraz rozwoju społecznym i regionalnym.

Zakłada on m.in. "mądre wzmocnienie industrializacji, czyli zwiększenie wytwórczości" oraz wsparcie dla eksportu. Przewiduje też zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych, które mogłyby zmniejszyć wagę kryterium cenowego i preferować małe i średnie przedsiębiorstwa, kładzie m.in. nacisk na cyfryzację kraju i rozwój innowacyjności.

W Rzeszowie w środę wicepremier będzie także uczestniczył w otwarciu Centrum Badawczo–Rozwojowego Pratt & Whitney.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane