• rozwiń
  • WIG20 2190.93 +0.71%
  • WIG30 2523.74 +0.95%
  • WIG 56772.23 +0.81%
  • sWIG80 11473.97 -0.67%
  • mWIG40 3941.03 +1.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

Nowa strategia Morawieckiego. "Obawiamy się, że Polskę można bardzo łatwo zastąpić"

Rząd stawia na "Made in Poland". Ruszyły konsultacje strategii Odtwórz: Rząd stawia na "Made in Poland". Ruszyły konsultacje strategii
Foto: PAP/ Radek Pietruszka | Video: TVN24 BiS Foto: Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński oraz wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas briefingu na temat rozpoczęcia w regionach konsultacji społecznych Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju | Video: Rząd stawia na "Made in Poland". Ruszyły konsultacje strategii

Ruszyły konsultacje Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ma ona spowodować rozwój polskiej gospodarki głównie z wykorzystaniem innowacyjności - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki, który wyraził obawy, że kraj "rozwojowo peryferyjny można bardzo łatwo zastąpić". Według jego zastępcy inwestycje unijne opóźnione są o co najmniej rok, a na kolei - o nawet dwa lata.

W środę ruszyły pierwsze z dwunastu zaplanowanych w całej Polsce konferencji konsultacyjnych dotyczących projektu Strategii. To oznacza, że przedstawiciele władz resortu rozwoju będą rozmawiać o proponowanej przez rząd nowej wizji rozwoju Polski. Każde ze spotkań będzie poświęcone innemu aspektowi zapisanemu w projekcie.

W ocenie wicepremiera Mateusza Morawieckiego podstawowym źródłem wzrostu gospodarczego jest nowoczesny rozwój gospodarki, oparty na cyfryzacji.

- Kraj rozwojowo peryferyjny można bardzo łatwo zastąpić. I my się tego obawiamy w naszej polityce gospodarczej, w naszych planach społeczno-rozwojowych. Obawiamy się, że Polskę można bardzo łatwo zastąpić. Oparcie modelu rozwoju o model niskich kosztów jest drogą nie tylko krętą ale taką, która może się nagle skończyć - powiedział wicepremier podczas konferencji prasowej.

Odpowiedzialny rozwój

- Rozpoczynamy konsultacje tego dokumentu po to, żeby nie był on dokumentem hipotetycznym, czy teoretycznym. To, co jest takim znakiem firmowym naszej strategii rozwoju, to jej głębokie zakorzenienie w rzeczywistości gospodarczej - powiedział w środę na konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Według niego najbardziej istotne jest wyrwanie się z gospodarki peryferyjnej, co będzie możliwe dzięki wzrostowi gospodarczemu w innowacyjnych sektorach. Szczególne znaczenie będzie miał "komponent informatyczny we wszystkich możliwych kryteriach doboru branż i wsparcia gospodarczego".

Wolność gospodarcza

Morawiecki wyjaśnił, że strategia ma zagwarantować przedsiębiorcom wolność gospodarczą, stwarzając im m.in. jak najszerszą "paletę regulacji", czy ustaw służących ich działalności.

- Ta strategia to jest zarówno solidarność społeczna, to co chcemy kultywować i wzmacniać, ale też jest to strategia na rzecz wolności gospodarczej. To nie jest strategia etatyzmu, to nie jest strategia powrotu do jakiś absurdalnych idei, które niektórzy nam zarzucają. To jest strategia wolności gospodarczej - powiedział wicepremier.

- Nie wiemy, co będzie za dwa lata. Dobry biznesmen, przedsiębiorca zawsze ma nie tylko plany awaryjne, ale ma również specjalne dodatkowe scenariusze. Tak samo i my chcemy, żeby te scenariusze były zawarte w immanentnej elastyczności, plastyczności tej strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, żeby różne branże mogły się rozwijać - zaznaczył Morawiecki.

Inwestycje unijne

Obecny na konferencji wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, przekazał, że strategia stawia na politykę rozwojową bardzo silnie proaktywną, opartą na innowacjach i na rodzimym przemyśle. Dodał, że efekty tej polityki będą widoczne za rok, półtora. Przyznał, że mamy spowolnienie gospodarcze, a końcówka zeszłego roku "to był bardzo silny finisz".

-  W tym roku inwestycje się zatrzymały, bo inwestycje z nowej perspektywy są silnie opóźnione. Większość ma opóźnienie rzędu roku, a w przypadku np. kolei opóźnienie jest 2-letnie - powiedział. Przypomniał, że pod koniec 2015 roku resort przygotował plan zwiększenia efektywności i przyspieszenia wykorzystania funduszy unijnych na lata 2014-2020. - Pierwsze efekty tego planu już zaczynamy widzieć. Znacząco przyspieszyło kontraktowanie środków unijnych. W ślad za tym, zacznie to czuć gospodarka już pod koniec III kwartału - dodał wiceminister.

Resort rozwoju chce, aby w konsultacjach dotyczących Strategii wzięło udział jak najwięcej osób. Dlatego zaprasza samorządowców, naukowców, przedsiębiorców oraz osoby zainteresowane do dyskusji. Harmonogram spotkań jest dostępny na stronie internetowej ministerstwa.

O planie rozwoju

Prace nad Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, będącego bazą Strategii, rozpoczęły się pod koniec zeszłego roku. W lutym br. Plan został przyjęty przez rząd, a następnie ruszyły - prowadzone wspólnie z innymi resortami - prace nad uszczegółowieniem dokumentu. W konsekwencji, w lipcu powstał projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zaś w sierpniu i wrześniu dokument będą prowadzone szerokie konsultacje społeczne.

W październiku finalna wersja dokumentu zostanie przedłożona Radzie Ministrów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (24)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Gama
Co z tego gadania Morawieckiego wynika ? Nic Morawiecki gada, gada, obiecuje gruszki na wierzbie, ale nie jest w stanie nić zrobić. To nie jest prężny rząd, z którym można coś zdziałać. Sam wasz wodzuś to mały, stary pryk. We łbie mu tylko ideolo i kult nieboszczyka brata.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Womenalistka
W państwie jak nasze, gdzie rządzi system autorytarny pies z kulawą nogą nie zainwestuje. Niech się Pan opamięta Panie Morawiecki i nie chrzani głupot.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
raffff
"Obawiamy się, że Polskę można bardzo łatwo zastąpić" - hehe, morawiecki sie obudzil, rychło w czas. Z taka polityka i podejsciem do wlasnego panstwa i jego obywateli to jest normalne, ze zagraniczni inwestorzy beda omijac polske odkąd dostała sie ona pod rezim, pisowsko-katolicko-rydzykowy...
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
bogdan55
Panie Morawiecki , nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie długoterminowo inwestował w pisowskiej Polsce . My już dzięki pisowskim troglodytom jesteśmy na aucie .
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Lapigrosz9012
Czytając Wasze komentarze to najlepiej jest usiąść na stołku i puszczać gazy. Może Wam manna z nieba spadnie i nic robiąc.
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Gama
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane