• rozwiń

Temat: Gospodarka

Powstanie nowa komisja śledcza? Morawiecki: rozmawiałem o tym z prezesem Kaczyńskim

Rząd chwali się wpływami z VAT-u. "Może jedziemy niezgodnie z przepisami" Odtwórz: Rząd chwali się wpływami z VAT-u. "Może jedziemy niezgodnie z przepisami"
Rząd chwali się wpływami z VAT-u. "Może jedziemy niezgodnie z przepisami" "Źródło: TVN24 BiS"

Wyłudzenia VAT pozbawiły nasze państwo około 200-250 miliardów złotych. Polakom należy się wyjaśnienie - powiedział w poniedziałek wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że jest za powołaniem sejmowej komisji śledczej, która zbada te wyłudzenia.

Wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki pytany o to, czy

powinna zostać powołana sejmowa komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT-owski odparł: "jak najbardziej jestem za tym". - Rozmawiałem o tym z prezesem Kaczyńskim, to jest coś co naprawdę woła o pomstę do nieba - ocenił wicepremier w rozmowie z TV Trwam.

- Obserwuję różnego rodzaju rozporządzenia (...) wcześniejszych władz skarbowych to można się zastanawiać, czy to jest tylko lenistwo i głupota, czy to jest coś więcej - mówił wiceszef rządu.

Morawiecki tłumaczył, że "nasze państwo zostało pozbawiane setek miliardów złotych". - Myślę ok. 200 - 250 mld zł - dodał. Ocenił, że jego zdaniem to właśnie temu zagadnieniu powinna się przyjrzeć KE.

- Uważam, że Polakom należy się to wyjaśnienie. Za te brakujące 200 mld to nie tylko byśmy mogli zrobić "5 tys. plus", przez jeden rok, zamiast "500 plus" (...), ale moglibyśmy zbudować za to 20 tys. dróg ekspresowych" - wskazał. - To są gigantyczne środki, które zostały zdefraudowane - ocenił.

- To jest wielka sprawa wymagająca wyjaśnienia - podsumował wicepremier.

Tymczasem ministerstwo finansów jest w trakcie wojny z wyłudzeniami VAT. Do najważniejszych działań uszczelniających system podatkowy, składających się na wzrost dochodów VAT i spadek wartości zwrotów VAT w pierwszej połowie 2017 roku, resort zaliczył między innymi: odwrócony VAT w budownictwie, obniżenie limitu płatności gotówkowych w transakcjach między przedsiębiorstwami z 15 tys. euro do 15 tys. zł czy monitoring przewozów.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane