• rozwiń

LOT wyróżniony. Premier: gdyby nie zmiana rządu, zostałby sprzedany

Lotnisko w Radomiu w rękach Skarbu Państwa. Ekspert: stamtąd mało kto chce latać Odtwórz: Lotnisko w Radomiu w rękach Skarbu Państwa. Ekspert: stamtąd mało kto chce latać
Lotnisko w Radomiu w rękach Skarbu Państwa. Ekspert: stamtąd mało kto chce latać

Jeszcze kilka lat temu PLL LOT był na sprzedaż, gdyby nie zmiana rządu zostałby sprzedany, teraz otrzymał prestiżowy tytuł "Najlepszej linii lotniczej Europy Wschodniej" magazynu "Global Traveler" - napisał w czwartek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Premier Morawicki podkreślił w czwartkowym wpisie na Twitterze, że "prestiżowy tytuł "Najlepszej linii lotniczej Europy Wschodniej" magazynu "Global Traveler" PLL LOT otrzymał po raz drugi z rzędu". "To świetna informacja w dniu 90. urodzin firmy" - napisał.

"Najlepsza Linia w Europie Wschodniej"

O zdobyciu tytułu "Najlepszej Linii w Europie Wschodniej" przyznawanej przez amerykański magazyn "Global Traveler", poinformowało w czwartek biuro prasowe LOT-u. Polski przewoźnik wyprzedził m.in. rosyjski Aeroflot czy węgierski Wizzair. Uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody w niemal 70 kategoriach odbyła się w Los Angeles.

- Jesteśmy dumni z wyróżnienia przyznanego w prestiżowym rankingu amerykańskiego magazynu Global Traveler. To ważna nagroda, która świadczy o rosnącej popularności i rozpoznawalności LOT-u również za Oceanem - powiedział cytowany w komunikacie rzecznik LOT Adrian Kubicki.

Przypomniał, że PLL LOT obsłużą w tym roku 8,8 mln pasażerów, czyli dwukrotnie więcej niż w 2016. W 2019 r. ma być to już 10 mln osób.

"Najlepsze nowe połączenie"

Polski przewoźnik został również wyróżniony w kategorii "Najlepsze nowe połączenie lotnicze" za uruchomienie w maju br. bezpośrednich rejsów z Nowego Jorku do Budapesztu.

"Global Traveler" jest amerykańskim magazynem skierowanym do grupy wysokiego stopnia menedżerów amerykańskich często podróżujących wewnątrz USA i po całym świecie. Najlepsi zostali wybrani w wyniku otwartych ankiet wypełnionych przez czytelników Global Traveler w okresie od 1 stycznia do 30 września 2018 r.

LOT oferuje obecnie 107 połączeń.

Co z tym LOT-em

Udziałowcami firmy są: Skarb Państwa, który posiada 99,82 proc. akcji, TFS Silesia - 0,144 proc. akcji oraz pracownicy - 0,036 proc. akcji.

Pod koniec 2012 r. LOT stał się niewypłacalny i konieczna była pomoc państwa. Pierwszą transzę pomocy publicznej LOT otrzymał w grudniu 2012 r. - było to 400 mln zł. KE zatwierdziła pomoc państwa dla spółki w lipcu 2014 r. Komisja zaakceptowała również plan jej restrukturyzacji; uznała też, że pomoc na restrukturyzację w wysokości 804 mln zł jest zgodna z unijnymi zasadami pomocy państwa. Ostatecznie poza pierwszą transzą pomocy w wysokości 400 mln zł, przewoźnik drugą transzę wykorzystał tylko w części, otrzymując 127 mln zł.

W 2014 roku, po raz pierwszy od siedmiu lat, firma zarobiła na lataniu ponad 99 mln zł. 2015 rok zakończyła jednak znów głęboko pod kreską. We wrześniu tamtego roku minister skarbu w rządzie PO-PSL Andrzej Czerwiński przekonywał, że LOT powinien zostać sprywatyzowany. Po zmianie władzy te plany zmieniono - rozważano znalezienie inwestora finansowego, który wsparłby LOT, przy jednoczesnym zachowaniu kontroli przez Skarb Państwa. Tych zapowiedzi również nie zrealizowano, a w międzyczasie spółka zaczęła na siebie zarabiać. Lata 2016 i 2017 zakończyła z zyskiem netto.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
juna83
Już "kilka" razy miałem okazję latać LOTem i ogólnie jest ok. Reklamacja jedna się trafiła, ale z powodu opóźnienia czy odwołania lotu (rozpatrzona szybko i na plus). Jedyny minus to te wafelki. Dobre, ale mogło by być coś więcej za te pieniądze.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Szpilka1
A lot posiada własne samoloty czy tylko w lizingu?
  • 6
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij
d4ve_thefirst
A co to za różnica? W tych czasach nie trzeba być właścicielem, żeby zarabiać na usłudze. Nieznajomość tematu oraz ignorancja to punkt pierwszy internetowych trolli.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane