• rozwiń

Z Londynu do Cannes. Morawiecki promuje Polskę

Foto: Radek Pietruszka / PAP Foto: Morawiecki uda się na spotkanie z ministrem w Londynie i targi inwestycyjne w Cannes

Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki spotka się we wtorek w Londynie z brytyjskim ministrem biznesu oraz weźmie udział w konferencji dla inwestorów instytucjonalnych. W środę uda się na targi inwestycyjne MIPIM w Cannes i spotka się z unijnym komisarzem.

We wtorek w Londynie Morawiecki spotka się z brytyjskim ministrem biznesu, innowacyjności i kompetencji Sajidem Javidem. Tematem rozmów będzie rynek cyfrowy, upraszczanie regulacji, swoboda świadczenia usług oraz sektor stalowy - poinformował resort rozwoju.

Promocja Polski wśród inwestorów

"Ponadto, wicepremier weźmie udział w konferencji organizowanej przez Bank PKO BP we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie, dotyczącą rynku kapitałowego w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jest to już czwarta konferencja tego typu, organizowana w Londynie dla inwestorów instytucjonalnych" - podało Ministerstwo Rozwoju.

Wyjaśniło, że celem tej konferencji jest promocja polskiego rynku kapitałowego i polskiej gospodarki wśród inwestorów zagranicznych, jak również przybliżenie perspektyw ich dalszego rozwoju.

Następnie w środę Morawiecki uda się do Cannes na targi inwestycyjne i branży nieruchomości MIPIM 2016. Tam weźmie udział w konferencji Poland and CEE Today: How to understand the new investment environment? o sytuacji gospodarczej Polski, jej atrakcyjności inwestycyjnej i perspektywach, a także o pozycji naszego kraju w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Spotkanie z komisarzem

Wicepremier odwiedzi też na targach stoiska polskich miast i regionów. Jak informuje MR, na tegorocznej edycji targów zorganizowane zostaną stoiska 38 polskich wystawców: miast, regionów, Specjalnych Stref Ekonomicznych oraz firm deweloperskich. Największą część polskiej ekspozycji stanowić mają prezentacje trójmiasta (Gdańsk, Gdynia, Sopot i Pruszcz Gdański), Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Poznania i Krakowa.

"Następnie odbędzie się spotkanie z komisarzem UE ds. gospodarki cyfrowej i społecznej Guntherem Oettingerem. Tematem spotkania będą plany rozwoju polskiej gospodarki oraz zagadnienia bieżącej agendy europejskiej, w tym polityka przemysłowa i jednolity rynek cyfrowy. Wicepremier weźmie udział także w spotkaniu z inwestorami i przedstawicielami globalnych funduszy inwestycyjnych. Jego celem jest promocja wśród inwestorów zagranicznych polskiego rynku kapitałowego" - czytamy w informacji polskiego ministerstwa.

Duża reprezentacja Polski

Jak czytamy na stronie imprezy, trwająca 4 dni w Cannes 27. edycja targów MIPIM skupia najbardziej wpływowych graczy na międzynarodowym rynku nieruchomości z wszystkich sektorów; zacieśniane są kontakty i zawierane transakcje.

Biuro prasowe targów poinformowało, że w wydarzeniu weźmie udział 21,4 tysiąca przedstawicieli rynku, 4,8 tysiąca inwestorów, 1,5 tys. architektów, 370 liderów politycznych i ponad 400 dziennikarzy. Wystawi się ponad 2,4 tysiąca firm; reprezentowanych będzie 89 krajów.

Wśród kluczowych speakerów wymienieni są: mer Paryża Anne Hidalgo, główny doradca ekonomiczny mera Londynu Gerard Lyons, prezes World Green Building Council Terri Wills, szef operacyjny HotelInvest, AccorHotels John Ozinga, przewodniczący London Legacy Development Corporation David Edmonds oraz wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

"Polska będzie miała bardzo dużą reprezentację na MIPIM w tym roku, z pawilonami dedykowanymi miastom tj.: Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław i wiele innych. Mamy też fantastyczny program konferencji dotyczących Europy Środkowo-Wschodniej i Polski" - podało biuro prasowe MIPIM.

Podkreśliło, że drugiego dnia targów (środa, 16 marca) przewidziano pięć punktów z polskim akcentem. Rano między godz. 9.15 a 10.45 planowana jest dyskusja o przyszłości miast w Europie Środkowo-Wschodniej i o wpływie międzynarodowych standardów na rynek nieruchomości tego regionu. Na godz. 11. planowany jest panel dyskusyjny o regionie i Polsce z udziałem Morawieckiego.

Z kolei o godz. 12.30 zaplanowano punkt poświęcony inwestycjom w polskich miastach, a o godz. 14.30 - według zapowiedzi - ma odbyć się konferencja poświęcona możliwościom inwestycyjnym w poszczególnych sektorach rynku nieruchomości Polski i regionu.

Tegoroczne targi MIPIM w Cannes odbędą się będą w dniach 15-18 marca. W tym roku tematem przewodnim są kwestie mieszkalnictwa, w tym m.in. modele najmu prywatnego, modele dofinansowania do mieszkań, czy nowe trendy w podaży mieszkań.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane