• rozwiń

Temat: Wielka Brytania

Morawiecki o Brexicie: pozostaje się chyba tylko pomodlić

Morawiecki jest przeciwny Brexitowi Odtwórz: Morawiecki jest przeciwny Brexitowi
Foto: EPA/PAP/Dominik Kulaszewicz Foto: Morawiecki przyznał, że po Brexicie można będzie się obawiać "efektu domina". | Video: Morawiecki jest przeciwny Brexitowi

- Opowiedzenie się przez Brytyjczyków w czwartkowym referendum za wyjściem z Unii Europejskiej może mieć negatywny wpływ na gospodarkę całej Europy, w tym w szczególności na gospodarkę Wielkiej Brytanii - ocenia wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Morawiecki po polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych w Berlinie mówił dziennikarzom, że kwestia referendum w Wielkiej Brytanii pojawiała się w rozmowach między polskimi a niemieckimi szefami resortów.

- Wszyscy w różnych rozmowach ministerialnych niepokoiliśmy się o Brexit - powiedział.

Dodał, że już tylko godziny pozostają do rozstrzygnięcia,

- Pozostaje się chyba tylko pomodlić, bo nic więcej się nie da zrobić w tej kwestii, by Brytyjczycy podjęli właściwą decyzję, bo na pewno decyzja za odejściem może mieć negatywny wpływ na gospodarkę całej Europy, w tym w szczególności na gospodarkę Wielkiej Brytanii - powiedział wicepremier.

Jak podkreślił Morawiecki, w Berlinie życzono "sobie nawzajem, by Brytyjczycy podjęli suwerenną, ale jak najbardziej pozytywną decyzję - o pozostaniu, taką, która nie doprowadzi do dalszego osłabienia tej i tak już rozedrganej, sfragmentaryzowanej i dość mocno osłabionej Unii Europejskiej".

Europejski dylemat

Morawiecki przyznał, że po Brexicie można będzie się obawiać "efektu domina", ponieważ - jak mówił:

- Jest Katalonia, jest Grecja, jest sytuacja we Francji, rosną w siłę również skrajne ruchy w Niemczech nawet, czy też mocno lewicowe, czy mocno prawicowe ruchy w pozostałych krajach UE. Jesteśmy w takiej sytuacji, że trzeba raczej tonować nastroje - dodał wicepremier. W jego ocenie dobre podejście pokazał polski rząd w środowych konsultacjach międzyrządowych z Berlinem.

- Polscy ministrowie bardzo mocno i jednoznacznie bronili naszych obszarów i wskazywali na to, co należy poprawić na wszystkich polach. Ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to dla nas kluczowy partner i staraliśmy się po partnersku przeprowadzić konsultacje rządowe - zaznaczył.

Pytany, czy rząd ma plan, jak chronić polskich inwestorów na rynkach brytyjskich w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, odpowiedział, że nie spodziewa się głębokiego tąpnięcia. Jeżeli dojdzie do Brexitu, wówczas - jak ocenił Morawiecki - cała Europa będzie się zastanawiała, jak sobie z tym problemem poradzić.

 

Dziś referendum ws. Brexitu. Tak wygląda karta do głosowania:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane