• rozwiń

ViaTOLL odchodzi do historii. Nowy system poboru opłat na drogach pozwoli ominąć korki

Autostradą A1 bez biletu. Sprawdziliśmy, jak działa nowy system Odtwórz: Autostradą A1 bez biletu. Sprawdziliśmy, jak działa nowy system
Autostradą A1 bez biletu. Sprawdziliśmy, jak działa nowy system "Źródło: TVN Turbo"

Po przejęciu przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego Krajowego Systemu Poboru Opłat, system viaTOLL ma przejść do historii. Dzięki nowemu systemowi kierowcy mają zapłacić mniej za przejazdy i łatwiej ominąć korki -pisze money.pl.

Przypomnijmy, że Główny Inspektor Transportu Drogowego został od 3 listopada ubiegłego roku nowym operatorem Krajowego Systemu Poboru Opłat za przejazd po wyznaczonych odcinkach dróg krajowych aut, o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t.

GITD stał się także właścicielem poszczególnych elementów wchodzących w jego skład, w tym Elektronicznego Systemu Poboru Opłat viaTOLL.

Nowy system

W listopadzie 2018 roku rząd poinformował, że system viaTOLL zostanie zastąpiony nowym rozwiązaniem.

Generalna Inspekcja Transportu Drogowej zdradziła portalowi money.pl, że system ma opierać się na rozwiązaniach satelitarnych. - A to pozwoli kierowcy płacić za tyle kilometrów, ile naprawdę przejechał, a nie za odległość od bramki do bramki - argumentuje Inspekcja w rozmowie z money.pl.

Według GITD ma to spowodować, że kierowcy będą płacić mniej za przejazdy. Oszczędzić na utrzymywaniu bramek i całej infrastruktury viaTOLL może też państwo.

- Nowoczesny system, na przykład oparty na rozwiązaniach satelitarnych, pomoże dynamicznie reagować na wydarzenia na drogach - korki, wypadki, katastrofy drogowe - w ramach szerszego systemu zarządzania ruchem. Być może kierowcy będą mieli na przykład dostęp do aplikacji, która pozwoli nie tylko płacić za przejazdy po autostradach, ale też pomoże omijać korki - wyjaśnia w rozmowie z portalem Daniel Rusak, wiceszef Biura Krajowego Systemu Poboru Opłat.

Jak tłumaczy rzeczniczka GITD dr Karolina Wieczorek "organy państwa powinny mieć możliwość wykorzystania danych gromadzonych w systemie poboru opłat, co gwarantuje pełną kontrolę nad ich udostępnianiem oraz zachowanie poufności".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zajadacz
W normalnym systemie organy państwa nie powinny w ogóle mieć możliwości wykorzystania danych gromadzonych w systemie poboru opłat. Ba, te dane w ogóle nie powinny być gromadzone. Jedyne co powinno być gromadzone, to liczba przejechanych kilometrów i wynikająca z niego opłata.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane