• rozwiń

Berczyński odchodzi z państwowej spółki lotniczej

Rezygnacja Wacława Berczyńskiego Odtwórz: Rezygnacja Wacława Berczyńskiego
Rezygnacja Wacława Berczyńskiego "Źródło: tvn24"

Dr Wacław Berczyński złożył rezygnację z pełnienia funkcji przewodniczącego oraz członka rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej. Wcześniej zrezygnował także z kierowania podkomisją smoleńską.

Wacław Berczyński, szef podkomisji smoleńskiej był przewodniczącym rady nadzorczej w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi od końca października 2016 roku. Są one jednym z podmiotów Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w której większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa.

W sobotę MON wystosował komunikat, w którym poinformował o dymisji dr Berczyńskiego.

"20 kwietnia bieżącego roku dr Wacław Berczyński złożył rezygnację z pełnienia funkcji przewodniczącego oraz członka Rady Nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi. Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Błażej Wojnicz przyjął rezygnację" - napisała w komunikacie rzeczniczka prasowa MON mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz.

W czwartek 20 kwietnia dr Wacław Berczyński zrezygnował także z pełnienia funkcji Przewodniczącego Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego.

Jeszcze w piątek Łukasz Prus, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w skład której wchodzi łódzki WZL, mówił w rozmowie z tvn24bis.pl, że "nic nie wiadomo o zmianach" w radzie nadzorczej spółki.

Przyczyny rezygnacji

W datowanym na 20 kwietnia piśmie do ministra Antoniego Macierewicza Wacław Berczyński napisał, że z powodów osobistych, "głównie rodzinnych i zdrowotnych", nie może przyjechać do Polski i prosi o zwolnienie z obowiązków przewodniczącego. Podziękował też za możliwość pracy nad wyjaśnianiem katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

Berczyński pełnił funkcję przewodniczącego podkomisji smoleńskiej od lutego 2016 roku. Jak wynika z wypowiedzi Antoniego Macierewicza, mimo rezygnacji pozostanie nadal jej członkiem.

"(Berczyński - red.) oczywiście pozostaje członkiem tego zespołu, będzie nadal pracował z komisją i całą swoją wiedzę przekazywał do dyspozycji komisji, ale już funkcji - nazwijmy to - takich administracyjno-reprezentacyjnych ze względu na konieczność dłuższego pozostania w Stanach Zjednoczonych, właśnie ze względów rodzinnych i zdrowotnych (...) pełnić nie będzie mógł" - wyjaśnił w czwartek w Radiu Maryja i TV Trwam szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Kim jest Berczyński

71-letni Berczyński jest absolwentem Politechniki Łódzkiej, gdzie od 1969 roku pracował w katedrze mechaniki technicznej. Studiował też matematykę na Uniwersytecie Łódzkim. W 1978 roku obronił doktorat na podstawie pracy o metodzie elementów skończonych. W 2002 roku skończył interdyscyplinarne studia inżynierskie na Uniwersytecie Południowej Kalifornii.

Na Politechnice Łódzkiej był współzałożycielem "Solidarności". W lutym 2013 roku wraz z trzema innymi osobami współpracującymi z parlamentarnym zespołem smoleńskim - Grzegorzem Szuladzińskim, Wiesławem Biniendą i Kazimierzem Nowaczykiem - otrzymał tytuł Człowieka Roku "Gazety Polskiej".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (17)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
wiedźma
A to się puzzle Antoniemu posypały. Coś mi się widzi, że niejaki V. Severski wątki pociągnie w inną stronę i tom piąty za czas niedługi popełni. (kto czytał, ten wie).
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
saneka
nikt się nie chce przyznać, cały rząd ma głowy w piasku, premier ma jedyne honorowe wyjście, podać się do dymisji
  • 5
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane