• rozwiń
  • WIG20 2324.21 +0.38%
  • WIG30 2675.13 +0.38%
  • WIG 60527.98 +0.25%
  • sWIG80 11893.09 -0.38%
  • mWIG40 4108.62 -0.02%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Krócej pociągiem przez Kraków. Rusza ważna inwestycja

Krócej pociągiem przez Kraków. Rusza ważna inwestycja
Foto: PKP PLK S.A. Foto: PKP PLK podpisały umowę na modernizację trasy kolejowej

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały w środę umowę na modernizację trasy kolejowej Katowice - Kraków, na odcinku Kraków Mydlniki - dworzec Kraków Główny Towarowy. Inwestycja za ponad 300 mln zł skróci czas podróży i podniesie jej standard.

Jak podkreślił zarządca infrastruktury kolejowej jest to kolejna podpisana zgodnie z planem umowa inwestycyjna z wykorzystaniem środków UE, która ułatwi podróże aglomeracyjne, regionalne i dalekobieżne.

Według cytowanego w komunikacie Ireneusza Merchela, prezesa PKP PLK, realizacja tego projektu nie tylko skróci podróż z Katowic do Krakowa, ale także znacznie poprawi komunikację w aglomeracji krakowskiej.

- W obecnej perspektywie PKP PLK szczególną wagę przywiązują do wzmocnienia kolejowego transportu w aglomeracjach. Nasze inwestycje przekraczają 2 mld zł tylko w stolicy Małopolski, a podobne zadania usprawnią podróże także w Warszawie, Poznaniu i Rzeszowie - zaznaczył prezes.

Modernizacja torów

Na modernizowanym odcinku Kraków Mydlniki - Kraków Główny Towarowy wymienionych zostanie ponad 17 km torów i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Wyremontowane będą perony i urządzenia obsługi podróżnych. Powstanie też nowy przystanek Kraków - Bronowice w rejonie ul. Armii Krajowej. W ramach inwestycji przebudowanych będzie pięć wiaduktów kolejowych, a także zbudowany nowy - zastępujący ruchliwy przejazd drogowy na poziomie szyn przy ul. Rydla.

Rozpoczęcie prac planowane jest pod koniec tego roku, a ich zakończenie w 2018 r. Koszt inwestycji realizowanej w ramach unijnego instrumentu finansowego "Łącząc Europę" wynosi ok. 304 mln zł brutto. Zakończenie modernizacji całego odcinka Katowice - Kraków planowane jest w 2020 r.

Linia Katowice - Kraków to odcinek międzynarodowego korytarza kolejowego E30, prowadzącego od Dolnego Śląska przez Górny Śląsk, Małopolskę po Podkarpacie. Łączy ona najważniejsze centra i regiony ekonomiczne południowej Polski oraz Niemcy, Polskę i Ukrainę.

 

Zobacz materiał z ubiegłorocznej jazdy testowej Darta wyprodukowanego przez bydgoską Pesę (17.06.2015):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane